środa, 1 kwietnia 2020
Imieniny: Grażyny, Hugona
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
16.10.2015

"Moje życie, moje myśli" - Waleria Prochownik gwarą

Dodał: RED.

ZAPRASZAMY !!!

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Grojcowianie” w Wieprzu

zaprasza wszystkich zainteresowanych

na promocję książki i spotkanie z autorką

"Moje życie, moje myśli" - Waleria Prochownik gwarą

11 listopada 2015 r – godz. 15.00

sala SSK „Grojcowianie” - Brzuśnik 233

Waleria Prochownik jest tegoroczną Laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" za pisarstwo ludowe.

312 stron, 7 rozdziałów, 189 utworów (gawęd i wierszy)

Wydawca: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne”Grojcowianie” w Wieprzu

Foto: Marek Jurasz i archiwum autorki
Skład i druk: Drukarnia WIG Żywiec
Druk książki wsparło Starostwo Powiatowe w Żywcu 

Waleria Prochownik – rocznik 1943 r - mieszka i pracuje w Żywcu Sporyszu u podnóża góry Grojec. Od lat współpracuje na różnych płaszczyznach ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym „Grojcowianie” w Wieprzu, które to górę Grojec przyjęło w nazwie, choć widzi ją z drugiej strony. Początki naszej współpracy i wspólnych działań rozpoczynają się od spotkań w czasie „Posiad Gawędziarskich” czyli konkursowego przeglądu gawędziarzy Beskidu Żywieckiego, Śląskiego i rejonu Babiej Góry. Waleria Prochownik występuje tu jako uczestnik konkursu a nasze Stowarzyszenie jako jeden z głównych współorganizatorów konkursu. W 2014 r była to już 23. edycja konkursu a nasze Stowarzyszenie współorganizowało Posiady Gawędziarskie po raz 14. Prowadząc Dziecięcy Zespół Regionalny „Mali Grojcowianie” pragnęliśmy jednocześnie angażować dzieci i młodzież w takie właśnie konkursy. Wobec braku odpowiednich tekstów dla dzieci, w wyniku współpracy m.in. z Panią Walerią Prochownik powstała nasza pierwsza publikacja książkowa: „Na góralskich posiadach” - wydawnictwo: SSK "Grojcowianie" wyd. 2002 r.

„Posiady Gawędziarskie” to także wielokrotne nagrody Walerii Prochownik w tym nagroda specjalna za całokształt twórczości gawędziarskiej przyznana w Przybędzy (2005), a wcześniej - I miejsce w Zawoi (1995), Wieprzu (1999, 2000), Przybędzy (2001, 2002, 2003, 2004)). II i III miejsca trudno wyliczyć. Uznając wysokie laury, wiedzę i znajomość tematu organizatorzy „Posiad Gawędziarskich” poprosili Panią Walerię Prochownik o zasiadanie w Jury w/w konkursu  gdzie z dużym powodzeniem zasiada od 4 lat. Teksty gawęd Walerii Prochownik od lat stanowią spory procent wszystkich tekstów prezentowanych dziś na „Posiadach Gawędziarskich”. Wśród nagród warto też wspomnieć wysokie miejsca Pani Walerii Prochownik w gwarowym (poezja - proza) Konkursie Literackim organizowanym przez Oddział Górali Żywieckich Związku Podhalan - „Piykno jes nasa Ziymia Żywiecko”. SSK „Grojcowianie” było współorganizatorem i współwydawcą  książek z 6 edycji tego konkursu.

Zespół Regionalny „Grojcowianie” i „Mali Grojcowianie” nad którym opiekę sprawuje SSK „Grojcowianie” z Wieprza korzystało również z tekstów i udziału Pani Walerii Prochownik przy realizacji:

  • widowiska filmowo - scenicznego "Smutnyi radosny XX wiek Jonka spod Grojca" – historii 100-letniego górala Jonka, którego wymyślił reżyser Jerzy Kołodziejczyk, a gwarową wersję tekstu stworzyła Waleria Prochownik.
  • współczesnych Jasełek z tekstem autorstwa Walerii Prochownik ze Sporysza - „Boże Narodzenie w Beskidach
  • współczesnych „Herodów” z tekstem autorstwa Walerii Prochownik -
  • cyklu imprez ukazujących tradycje zbójnickie na Żywiecczyźnie Zbojnicki Gościniec "Ej byli chłopcy byli"

„Grojcowianie” towarzyszyli też Pani Walerii Prochownik podczas uroczystości 30 lecia pracy twórczej w niedzielę 16 kwietnia 2011 r w gościnnej auli przy Parafii Chrystusa Króla w Sporyszu.

SSK „Grojcowianie” wydając niniejszą książkę „Moje życie, moje myśli” z satysfakcją przyjęło wiadomość że Pani Waleria Prochownik została w 2015 r laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej", dla twórców za pisarstwo ludowe.

Źródło: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Grojcowianie” w Wieprzu

Załączniki:
Czytany 4573 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY