niedziela, 19 stycznia 2020
Imieniny: Henryka, Mariusza
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
20.08.2012

Wakacyjne muzykowanie w Międzybrodziu

Dodał: RED.

Od 15 sierpnia w Międzybrodziu Żywieckim przebywają Sokoli z Pilzna z Prezesem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół" w Pilźnie p. Celiną Chorążak. Przyjechali oni w Beskidy w ramach stałej współpracy i wymiany z  Sokołami z Gminy Czernichów. Najliczniejszą grupę wśród gości stanowią młodzi członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Sokolanie".

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół" w Pilźnie powstało w 1894 roku. Od samego początku angażowało się ono w prace na rzecz odzyskania niepodległości i stanowiło kolebkę dla wielu inicjatyw społecznych i kulturalnych.

W 1996 roku reaktywowano pilzneńskiego „Sokoła". Z inicjatywy Towarzystwa powstały korty tenisowe, rozpoczęła działalność sekcja piłki siatkowej, tenisa ziemnego, gimnastyki kobiet. Powstała szkółka narciarska, rozpoczęły się zajęcia z nauki pływania. „Sokół" organizuje imprezy sportowe i kulturalne w kraju i zagranicą.

Zespół Pieśni i Tańca „Sokolanie" powstał w 2005 roku i działa pod patronatem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół". Obecnie są cztery grupy wiekowe i w zespole tańczy 100 osób. W 2008 roku powstała kapela „Sokolanie z Pilzna" oraz kapela składająca się z dzieci grających na instrumentach - „Mali Sokolanie". Zespół Pieśni i Tańca kultywuje tradycje polskiego folkloru narodowego i regionalnego. W swoim repertuarze posiada: krakowiaka narodowego, poloneza, tańce Górali Żywieckich i Śląskich, suitę rzeszowską, lubelską i tańce cieszyńskie.

„Sokolanie" występowali w wielu miejscach w kraju i zagranicą: na Ukrainie, Węgrzech oraz w Czechach, gdzie zdobyli I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru „Klatowy 2010". Wśród licznych sukcesów należy wymienić I miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie „Głogów Małopolski 2012". Dwukrotnie prezentowali swój repertuar także na deskach teatru w Tarnowie. Choreografem zespołu jest p. Kinga Kurcz a kierownikiem muzycznym p. Łukasz Chorążak, wybitny puzonista, wielokrotny uczestnik „Żywieckiego Suwakowania".

Wizyta Sokołów z Pilzna jest efektem stałej współpracy z Polskim Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół" w Gminie Czernichów. W ubiegłym roku w Pilźnie przebywała młodzież z Gminy Czernichów i teraz przyszedł czas rewizyty. Oba gniazda sokole pragną, żeby ich przyjaźń doprowadziła do zbliżenia między społecznościami Gminy Czernichów i Pilzna. Pierwszym krokiem do tego było „Wakacyjne muzykowanie" zorganizowane przez Radę Sołecką Międzybrodzia Bialskiego i PTG „Sokół" w Gminie Czernichów. Impreza prowadzona przez p. Zbigniewa Kotrysa  sprawiła,  że na jednej scenie wystąpiły lokalne zespoły regionalne „Roztoka" i „Bacówka" oraz „Sokolanie". Jeszcze raz okazało się, że folklor może być źródłem wielu zachwytów, wzruszeń, ale także radości i śmiechu. Na koniec jako swoisty kontrapunkt zagrał zespół rockowy „Alyson Vane". Muzyka i teksty tych młodych ludzi porwały nie tylko młodzież, ale i starszych, dostarczając niezapomnianych wrażeń.

Źródło, foto: PTG Sokół, Andrzej Krempel

Czytany 3114 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY