niedziela, 19 stycznia 2020
Imieniny: Henryka, Mariusza
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
07.07.2014

Święto Morza 2014

Dodał: RED.

Piękna pogoda, świetna muzyka i niepowtarzalny klimat towarzyszyły kolejnej edycji Święta Morza. Impreza odbyła się w miniony weekend nad Jeziorem Międzybrodzkim w gminie Czernichów na Żywiecczyźnie.

- Z roku na rok przybywa nie tylko mieszkańców regionu, ale też turystów, którzy przyjeżdżają, aby świetnie się bawić, a jednocześnie wypoczywać nad naszym pięknym akwenem - przekonuje Adam Kos, wójt gminy Czernichów.

Podczas tegorocznej imprezy nie zabrało atrakcji dla małych i dużych. Były konkursy, zabawy, prezentacje sceniczne oraz koncerty. Na jeziorze rozegrano także letnie regaty, w których wystartowało kilkadziesiąt załóg.

- Nie zapomnieliśmy również o widowiskowym puszczaniu wianków na wodach zbiornika międzybrodzkiego. Jest to bowiem nieodłączny element naszego święta, który jest nawiązaniem do tradycji Nocy Świętojańskiej - tłumaczy Wioletta Kadłubicka z wydziału kultury i promocji Urzędu Gminy w Czernichowie.

Na imprezie coraz chętniej zjawiają się nawet cale rodziny.

Na Święto Morza przyjeżdżamy już od trzech lat. Można posłuchać fajnych koncertów, dobrze zjeść, a nasze pociechy mają możliwość wyszaleć się na karuzelach. Świętnie się tutaj czujemy - opowiada Damian Zięba z Czeladzi, który przyjechał do Międzybrodzia z żoną oraz dziećmi.

Wiele osób dopytuje jednak, jak to się stało, ze Święta Morza organizowane jest właśnie w górach, oddalonych od Bałtyku o przeszło 600 kilometrów?

- W 1920 roku generał Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Przyjechał też do Międzybrodzia, aby podziękować kilkudziesięciu mieszkańcom beskidzkiej miejscowości za uczestnictwo w walkach o wyzwolenie. Górale chcąc upamiętnić to wydarzenie, zaczęli obchodzić Święto Morza nad Jeziorem Międzybrodzkim otoczonym górami - wyjaśnia wójt, Adam Kos.

Do tego w 1936 roku wybudowano jeszcze zaporę w Międzybrodziu. Wtedy lokalna społeczność po raz kolejny potwierdziła, że trzeba utrzymać cenną tradycję związaną z organizacją tej ciekawej imprezy.

Warto dodać, że podczas Święta Morza w Międzybrodziu Bialskim, oficjalnie oddano do użytku także nowy obiekt sportowy. Znajdują się na nim m.in. boisko do piłki nożnej oraz bieżnia treningowa dla biegaczy.

Źródło: Żywiec Media, foto, tekst: UG Czernichów

Czytany 2687 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY