niedziela, 19 stycznia 2020
Imieniny: Henryka, Mariusza
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
Hotel Zywiecki
09.09.2014

100-lecie PTG „Sokół”

Dodał: RED.

Rok 1914 Polacy pamiętają jako początek wojny, która dała Ojczyźnie niepodległość, ale dla mieszkańców Międzybrodzia i Gminy Czernichów, rok ten zapisał się w pamięci czymś jeszcze innym. Otóż wtedy właśnie młodzi ludzie z Karolem Walusiem na czele założyli w Międzybrodziu Lipnickim Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół". Inspirowali się działalnością Towarzystw, które od 1867 roku istniały na terenie Galicji.

W myśl zasady „w zdrowym ciele zdrowy duch" przez sport i tężyznę fizyczną przygotowywali młode pokolenia do służby Ojczyźnie, której wyzwolenia wyczekiwali. Kontakty z „Sokołem" z Białej oraz z Żywca pozwoliły założyć w podbeskidzkiej wiosce osobne gniazdo. Pierwszym jego prezesem został Karol Waluś. Międzybrodzcy Sokoli walczyli w I wojnie światowej: w II Brygadzie Legionów Polskich i w armii austriackiej. Wielu poległo. Inni wrócili, aby walczyć w obronie Niepodległej lub budować wolną Polskę. Karol Waluś poległ w bitwie pod Stonawą podczas walk z Czechami o polskość Zaolzia.

W dwudziestoleciu międzywojennym Sokoli z Międzybrodzia ochoczo zabrali się do działania. Pomimo bardzo trudnych warunków ekonomicznych kontynuowali pracę z dziećmi i młodzieżą. W 1924 roku udało im się sfinansować zakup wymarzonego sztandaru. Pragnęli bowiem na wzór największych gniazd sokolich mieć własny symbol z Matką Bożą jako patronką i srebrnym sokołem jako godłem. Rozpoczęli tajże budowę sokolni w miejscu dzisiejszego ośrodka zdrowia.

W Międzybrodziu uprawiano gimnastykę, organizowano wycieczki. Sokoli brali udział w zlotach organizowanych przez władze dzielnicy krakowskiej i okręgu żywieckiego „Sokoła". Czymś niesłychanie ważnym był amatorski zespół teatralny kierowany przez Marię Kłosińską. Mieszkańcom prezentowano zarówno sztuki z polskiej klasyki: „Śluby Panieńskie" A. Fredry, jak i repertuar współczesny.

Działalność międzybrodzkiego „Sokoła" została gwałtownie zatrzymana przez wybuch II wojny światowej i niemiecką okupację. Najeźdźcy bezwzględnie niszczyli wszelkie ślady polskiego patriotyzmu. W tych niebezpiecznych czasach rodzina państwa Kołków przechowywała w swoim domu sztandar. Józef Kołek był ostatnim prezesem przedwojennego „Sokoła" i to on zgodził się zaryzykować życiem swoim i całej rodziny, aby uchronić sokolą relikwię przed zniszczenie. Niemcy poszukiwali sztandaru, ale nigdy go nie znaleźli. Również po 1945 roku władze komunistyczne interesowały się tego typu pamiątkami, jednak sztandar przetrwał.

Międzybrodzki „Sokół" nie zaginął. W 2003 roku został reaktywowany. Wznowili jego działalność ludzie, którym ideały patriotyzmu i pracy społecznej są szczególnie bliskie. Powstały sekcje sportowe: narciarska, lekkoatletyczna, żeglarska, turystyki górskiej oraz sekcja artystyczna, Klub Honorowych Dawców Krwi, samodzielna drużyna harcerska pod patronatem „Sokoła". W późniejszym okresie powołano też sekcję psich zaprzęgów, piłki nożnej i piłki ręcznej dziewcząt.

W dniach 6 -7 września 2014 roku Świętowano 100-lecie Sokolstwa na terenie Gminy Czernichów. Do Międzybrodzia zjechały delegacje gniazd sokolich z południowej Polski: z Krakowa, Pilzna, Sanoka, Mielca, Rymanowa, Raciborza, Wadowic, Brzeska i Rzeszowa. W sobotę 6 września na hali sportowej Sokoli z zaprzyjaźnionych gniazd zaprezentowali to wszystko, z czego „Sokół" zawsze słynął: zespół Sokolanie z Pilzna –tańce i śpiewy ludowe, Kraków – gimnastykę artystyczną i akrobatykę sportową, Mielec i "nasz Sokół": programy wokalno-muzyczne.

Gniazdo z Gminy Czernichów zorganizowało projekcję filmu, który został nakręcony z okazji jubileuszu. Dokumentuje on zarówno historię, jak i dzień dzisiejszy: prace sekcji sportowych i artystycznej, wyjazdy, spotkania. Wydana została także specjalna publikacja książkowa zawierająca pokaźną ilość informacji na temat działalności „Sokoła" w Międzybrodziu Lipnickim (później Międzybrodziu Bialskim) i w Gminie Czernichów.

W niedzielę 7 września o godzinie 11.00 została odprawiona uroczysta Msza św. w kościele parafialnym p.w. św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu. Po zakończeniu liturgii brać sokola w pełnym umundurowaniu wraz z zaproszonymi gośćmi przemaszerowała na plac Św. Ambrożego, aby dokonać odsłonięcia pamiątkowej tablicy umieszczonej na ścianie siedziby PTG „Sokół". Tablica jest hołdem złożonym Karolowi Walusiowi i pozostałym założycielom Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół" w Międzybrodziu Lipnickim. Ostatnim punktem oficjalnej części obchodów był pokaz musztry paradnej w wykonaniu Sokołów z Rymanowa. Po południu dla dzieci i młodzieży zorganizowano wycieczkę na Górę Żar.

Źródło, foto: PTG Sokół

Czytany 2995 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY