piątek, 6 grudnia 2019
Imieniny: Mikołaja, Jeremiego
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
Hotel Zywiecki
28.10.2015

Zajęcia folklorystyczne w zespole „Górolicki”

Dodał: RED.

POMOCNA GRUPA wolontariuszy Grupy Żywiec zakończyła pomoc przy realizacji projektu pt: Zajęcia folklorystyczne w zespole „Górolicki” w Przedszkolu Publicznym im. Krasnala Hałabały w Rychwałdzie.

 

W październiku gościliśmy góralkę grającą na skrzypcach i górala grającego na heligonce, okarynie, piszczałce oraz prymitywnym instrumencie zwanym wakat. Goście zaprezentowali się w pięknych strojach. Dzieci miały okazję nazwać poszczególne części garderoby stroju kobiecego i męskiego. Muzyka wydobywająca się z instrumentów  sama zapraszała dzieci do tańca, a wolontariuszy GŻ do grania na instrumentach. I tak na potrzeby zajęć, niespodziewanie powstał zespół, przy muzyce którego dzieci ćwiczyły tańce górali żywieckich.

Zaproponowaliśmy naszym wychowankom i ich rodzicom warsztaty z siana. Uczestnicy wykonali z tego dostępnego i pachnącego materiału przyrodniczego wiele ciekawych kształtów. Wśród wykonanych prac znalazły się: wiewiórki, ptaszki, zajączki. Wspólne tworzenie, zmaganie się z materiałem dało radość i satysfakcję dzieciom i rodzicom.

Półtora miesiąca przedszkolaki ćwiczyły umiejętności wokalne i taneczne pod okiem instruktorki tańca góralskiego, aby w dniu 24 października, na zakończenie projektu i na imieniny patrona przedszkola - Krasnala Hałabały dać występ. Zaprezentowany program i umiejętności dzieci  zachwyciły zebranych gości. Zaproszenie przyjęli: Pan Leszek Frasunek – Wójt Gminy Gilowice, Dyrektorki  Z - Sz w Gilowicach i Rychwałdzie, oraz Dyrektorka GOK-u z Gilowic, Wolontariusze POMOCNEJ  GRUPY i 15 uczestniczek III konferencji Klubu Przedszkoli Krasnala Hałabały z czterech województw: wielkopolskiego, mazowieckiego, małopolskiego i śląskiego.

Wydarzeniu towarzyszyły wystawy prac naszych wychowanków:

- malowane drewniane ptaszki na choinkach,

- przyroda na szkle malowana,

- prace dzieci i ich rodziców z siana,

- oraz przepięknej urody pokonkursowa wystawa prac plastycznych z konkursu „Krasnal Hałabała – przyjaciel przyrody”, który miał zasięg ogólnopolski. Wyeksponowane kolorowe prace wykonane różnymi technikami plastycznymi stały się tłem dla występów naszych przedszkolaków.

Zaproszonych gości Krasnal Hałabała poczęstował: kwaśnicą, oscypkiem i pysznymi plackami. Projekt: zajęcia folklorystyczne  w zespole „Górolicki”będzie kontynuowany bez udziału wolontariuszy GŻ, poprzez:

- uczestnictwo naszych przedszkolaków w przeglądach, konkursach i festiwalach folklorystycznych.

- naukę kolęd i pastorałek regionalnych.

- przez poznawanie opowiadań, wierszy i zabaw w gwarze górali żywieckich.

- przez organizację kiermaszu wielkanocnego, na który już dziś Państwa zapraszam do naszego P-la.

Dziękuję Wolontariuszom Grupy Żywiec za dostrzeżenie potencjału w małym wiejskim przedszkolu. Dzięki Wam „małe stało się piękne” i bogate  w zabawki, instrumenty, stroje pasterskie oraz nowe doświadczenia. Dziękuję Panu Wójtowi Gminy Gilowice, który wspierał nas w tym przedsięwzięciu.

Największe uznanie należy się jednak przedszkolakom i ich rodzicom oraz niezwykle pracowitemu, otwartemu na nowe wyzwania, wspaniałemu personelowi P-la w Rychwałdzie.

 Źródło: Przedszkole Publiczne w Rychwałdzie

 

 

 

Czytany 2666 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY