niedziela, 21 pażdziernika 2018
Imieniny: Urszuli, Hilarego
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
Hotel Zywiecki
05.09.2013

Łękawica pożegnała lato

Dodał: RED.

Pożegnanie Lata to ostatnia z sześciu tegorocznych imprez, które odbyły się w Łękawicy w ramach projektu „Pogłębianie współpracy PL-SK Łękawica/Vavrecka 2013". Łękawica w sobotnie popołudnie bawiła się jednak aż na trzech imprezach. Oprócz „Pożegnania lata", tego dnia odbyły się również Dożynki Gminne oraz Święto Kapusty.

W trakcie Dożynek Gminnych była okazja do podziękowania za tegoroczne plony. Po uroczystej dożynkowej Mszy Świętej, święto plonów odbywało się w łękawickim amfiteatrze. Starostowie dożynek Elżbieta Tomaszek i Stanisław Mrózek na ręce wójta Stanisława Baczyńskiego złożyli chleb, zaś na ręce przewodniczącego Rady Gminy Bronisława Stachury dożynkowy wieniec. Nie mogło się oczywiście obyć bez obtańczenia dożynkowego wieńca. Potem była okazja do gratulacji, okolicznościowych listów i przemówień. Bardzo miłą niespodzianką było przypomnienie zasług dla gminy Łękawica – Państwowego Ośrodka Maszynowego w Okrajniku i wręczenie pamiątek dla jego byłych pracowników.

Na świecie kapusty odbył się z kolei pokaz deptania kapusty, zgodnie z tradycją i zwyczajami obowiązującymi na terenie gminy Łękawica. Było też niezwykle smacznie. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich wykazały się kulinarnie, przygotowując różne potrawy na bazie kapusty. Przewodniczący jury Wiesław Ambros – doskonale znany kucharz z hiszpańskim rodowodem, gwiazda programu telewizyjnego „Śląskie od kuchni" zachwycał się smakiem kwaśnicy z Łękawicy oraz innych potraw przedstawionych do degustacji. Opinię kucharza podzielili również inni obecni, którym było dane spróbować tych smakołyków.

W Łękawicy odbyło się też tego dnia „Pożegnanie Lata". W amfiteatrze w Łękawicy pokazała się orkiestra dęta „Beskid" z Kocierza, która tym razem popisywała się doskonale granymi marszami, na scenie pojawili się też zaprzyjaźnieni Słowacy. Delegacji zza naszej południowej granicy przewodził starosta obce Vavrecka Ladislav Sznapko. Tegoroczne lato w gminie Łekawica zakończył występ kabaretu Ton z Bielska-Białej, którego gwiazdą jest znany doskonale z Kabaretu Długi Piotr Skucha. Publiczność bawiła się przy kabarecie przez blisko półtorej godziny. Podobało się tak bardzo, że artyści musieli bisować.

Źródło: Żywiec Media. M. Hujdus
Foto: PB

Czytany 2397 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY