czwartek, 27 lutego 2020
Imieniny: Auksencji, Gabriela
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
30.11.2015

Świąteczny turniej szachowy

Dodał: RED.

W poniedziałek, 14 grudnia, o godz.13:30 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej rozpocznie się Świąteczny Turniej o Puchar Wójt Gminy Lipowa w szachy. Zawody mają charakter otwarty dla wszystkich uczniów ze szkół podstawowych. Zapisy do 11 grudnia zbierane są pod mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub w miejscu turnieju. Serdecznie zapraszamy, bo w szachy warto grać! Według naukowców szachy mogą podnieść iloraz inteligencji, powodują pracę obu półkul mózgu, zwiększają kreatywność i poprawiają koncentracje.

 

A skąd wzięła się ta gra? Szachy powstały w trzecim ćwierćwieczu VI wieku naszej ery. Taką datę podaje znany angielski historyk H.J.R. Murray w dziele History of chess. Kolebką szachów są Indie. Stamtąd dotarły one do Persji, gdzie w krótkim czasie zyskały sobie wielu zwolenników. Po podbiciu Persji przez Arabów szachy rozprzestrzeniły się na inne kraje. Gra w szachy została wzbogacona o nowe sposoby rozgrywania partii, przede wszystkim przez arabskich entuzjastów tej gry. Do Europy szachy dotarły już w VIII-IX wieku, początkowo do Hiszpanii, Włoch i Francji, potem do Niemiec, Anglii i Skandynawii. W Rosji znane były już w IX wieku, dokąd przywędrowały bezpośrednio ze wschodu. Na podstawie wzmianek w literaturze przypuszcza się, że szachy dotarły do Polski w XII wieku, za panowania Bolesława Krzywoustego. Umiejętność gry w szachy uznawana była za zaletę i zyskała sobie wysoką rangę na dworze królewskim. W Europie szczególny rozkwit szachów rozpoczął się w XVI wieku.

Źródło: UG Lipowa

 

 

 

 

Czytany 2052 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY