czwartek, 23 maja 2019
Imieniny: Emilii, Iwony
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
03.11.2015

Promocja książki Władysława Motyki

Dodał: RED.

W dniu  26.10.2015 roku w Milówce, w siedzibie II Oddziału Etno Banku Spółdzielczego, odbyło się II spotkanie cyklu „Etno Kultura w Etno Banku Spółdzielczym”. Tym razem głównym bohaterem wieczoru  był Władysław Motyka, autor książki „Józef Szczotka – (1893-1964) piewca góralszczyzny”. 

 

Władysław Motyka  jest mieszkańcem Milówki, historykiem, wiceprezesem Związku Podhalan w Polsce (w latach 2005-2011), założycielem i wieloletnim prezesem Beskidzkiego Towarzystwa Oświatowego w Milówce, inicjatorem wielu akcji społecznych. Jest autorem cenionych  publikacji, m.in. unikatowej kolekcji pieśni Karpat: - „Śpiewnik górali polskich" (2004 Milówka, Żywiec) - „Śpiewnik karpacki" (2013 Milówka, Żywiec).

Z kolei Józef Szczotka - to postać legendarna i niezwykle zasłużona dla Milówki i całej Żywiecczyzny. Urodził się 16 listopada 1893 roku w Milówce w rodzinie zamożnych gazdów Wojciecha i Marianny. Po ukończeniu Szkoły Ludowej  oraz Seminarium Nauczycielskiego Towarzystwa Szkoły Ludowej w Białej Krakowskiej pracował w Milówce jako nauczyciel. W czasie I wojny światowej wstąpił do legionów polskich, w których walczył na różnych frontach. Po wojnie wrócił do Milówki i ponownie pracował jako nauczyciel. Dał się poznać jako doskonały organizator: chóru, zespołu teatralnego, zespołu mandolinistów i gitarzystów, zbieracz pieśni i godek góralskich. Dzięki niemu powstał w Milówce w 1927 r. Związek Strzelecki, boisko sportowe, sekcja sadowniczo-pszczelarska. W 1936 r. założył Ognisko Związku Podhalan. Organizował widowiska teatralne, występy zespołu pieśni i tańca, koncerty chóru mieszanego, festyny, wieczornice, zabawy, ogniska i wycieczki. Zespół regionalny którego był założycielem uświetnił pieśnią i tańcem Dni Krakowa w 1937 r. i uczestniczył w powitaniu króla rumuńskiego Karola. W czasie II wojny, po kampanii wrześniowej w której brał udział, przedostał się na Węgry, gdzie m.in. występował w Polskim Teatrze Objazdowym. Z zespołem objechał wszystkie obozy na Węgrzech, podnosząc na duchu internowanych rodaków. Występował pod pseudonimem Jontek Makolągwa (by rodzina w Polsce nie była szykanowana przez okupanta). Po wyzwoleniu Żywiecczyzny wrócił do Milówki gdzie organizował naukę jako kierownik szkoły. Rozpoczął też pracę nad "Weselem Górali z Żywca".  W maju 1949 r. zespół pod jego kierownictwem przygotował "Dziwowisko Beskidzkie" w 10 obrazach i wystawił go w Krakowie. W latach 1950-52 Józef Szczotka bierze udział w ogólnopolskim spisie pieśni i muzyki ludowej zorganizowanej przez P.I.M. Zebrał około 90 pieśni i melodii. Wiele sukcesów odnosił jego zespół regionalny. W ostatnich latach życia Józef Szczotka włożył wiele pracy w naukę pieśni i tańców góralskich dzieci w Milówce i okolicach.


         Wśród licznie zgromadzonych na wieczorze autorskim gości znaleźli się m.in.: Wójt Gminy Milówka Pan Robert Piętka oraz kapelan Związku Podhalan ks. prałat Władysław Zązel. W uroczystości wzięli również udział Pan Łukasz Golec, prezes Fundacji Braci Golec wraz z matką Panią Ireną Golec (w przeszłości członkinią zespołu regionalnego Józefa Szczotki), którzy uświetnili spotkanie własnymi wspomnieniami i komentarzami. Spotkanie urozmaiciły również występy kapel i zespołów wykonujących utwory Józefa Szczotki.


        Warto zaznaczyć, iż spotkanie miało miejsce w odrestaurowanym budynku dawnego Banku Spółdzielczego w Milówce, który w 1996 roku połączył się z Etno Bankiem Spółdzielczym. Bank  w Milówce był najstarszym bankiem spółdzielczym na Żywiecczyźnie (1878 rok), powstał jako Towarzystwo Oszczędności i Pożyczek "Opatrzność" i był tylko 16 lat młodszy od najstarszego banku spółdzielczego w Polsce. Jednym z jego założycieli był ojciec Józefa Szczotki, Wojciech.

     Jednym ze sponsorów spotkania był Etno Bank Spoldzielczy.

    Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i zapraszamy na następne spotkania Etno Kultura w Etno Banku Spółdzielczym.


 

 

 

Czytany 1649 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY