czwartek, 23 maja 2019
Imieniny: Emilii, Iwony
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
Hotel Zywiecki
07.07.2014

II Przegląd Potraw Regionalnych - Święto Łasucha 2014

Dodał: RED.

Z takiej imprezy nikt głodny wyjść nie może – ostrzegała Anna Kupczak prowadząca tegoroczny II Przegląd Potraw Regionalnych „Święto Łasucha". W pierwszą sobotę lipca hucznie i syto Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Radziechowy-Wieprz ugościły każdego, kto zawitał na terenie Obiektu Infrastruktury Okołoturystycznej w Wieprzu. „Święto Łasucha" przyciągnęło pod scenę w Wieprzu ponad 500 osób. Główną atrakcją imprezy była oczywiście degustacja, w której prym wzięły regionalne i tradycyjne dania obiadowe.

Po raz kolejny, w dniu 5 lipca odbyło się „Święto Łasucha". Już od godziny 14.00 można było skosztować przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Radziechowy-Wieprz specjałów. W tym roku w degustacjach próbowano: zup, dań mięsnych oraz napoi.

– Nie mógłbym nie pojawić się na takiej imprezie – mówi pan Adam Fabia asystent pani Mirosławy Nykiel Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, któremu przegląd przypadł do gustu już w roku ubiegłym i mimo napiętego harmonogramu postanowił, że do Wieprza musi zajrzeć.

Wśród przybyłych znalazło się także sporo turystów.

– Byliśmy tutaj w zeszłym roku całkiem przypadkowo i tak się nam spodobało, że przyjechaliśmy znowu – mówi mieszkanka Częstochowy.

Oczywiście wśród zebranych nie zabrakło Wójta Gminy Pana Grzegorza Figury ani reprezentantów władz Gminnego Samorządu.

Dodatkowymi atrakcjami na „Święcie Łasucha" były stoiska przygotowane przez twórców ludowych: Panią Marię Grzegorek oraz Panią Cecylię Biernat. Panie nie tylko prezentowały swoje dzieła, ale z chętnymi dzieliły się także tajnikami swej pracy. Nie obyło się na Święcie Łasucha bez zbójnickich wystrzałów oraz muzyki. W Wieprzu zagrała tego dnia Orkiestra Dęta z Radziechów, zespół muzyczny „VOCATIO" z Wieprza, Zespół Pieśni i Tańca „JODEŁKI" z Radziechów oraz Zespoł Regionalny „Grojcowianie" z Wieprza.

– To wydarzenie łączy w sobie wszystko co najlepsze. To co cenimy i kochamy bo składa się na korzenie naszej kultury – komentuje Wójt Gminy Radziechowy-Wieprz Grzegorz Figura – w przyszłym roku mamy nadzieję, że na Święcie Łasucha będzie nas jeszcze więcej.

Każdy z przybyłych mógł dodatkowo zdobyć książeczkę z przepisami wszystkich dań zgłoszonych do konkursu, pamiątkowy kubek oraz rękawice kuchenną. Te same potrawy, które ze smakiem próbowali wszyscy goście stanęły do oceny w konkursie.

W kategorii zupy pierwsze miejsce zajęło KGW z Bystrej za „zupę chłopską". Drugie miejsce przyznano Stowarzyszeniu „Wieprzanki" za „zupę czosnkową", trzecie miejsce zajęło KGW z Przybędzy za „zupę fasolową z suszonymi śliwkami".

W kategorii dania mięsne pierwsze miejsce zajęło KGW z Brzuśnika za „udko gęsie na kapuście czerwonej z kaszą gryczaną". Drugie miejsce - KGW z Juszczyny za „roladę z kurczaka", a trzecie miejsce przypadło KGW z Bystrej za „karczek z ziemniakami w łupinie".

W kategorii napoje pierwsze miejsce zajęło KGW z Wieprza za „kompot z rabarbaru i mięty", drugie miejsce zajęło KGW z Radziechów za „kompot z wiśni", natomiast trzecie przypadło w udziale KGW z Brzuśnika za „lemoniadę z kwiatów czarnego bzu".

Po odczytaniu wyników i wręczeniu nagród dla Kół Gospodyń Wiejskich, była szansa dla mieszkańców na opuszczenie „Święta łasucha" z drobnymi upominkami. Dla najodważniejszych organizatorzy zaplanowali bowiem konkurs „Wiedzy o Gminie" z nagrodami rzeczowymi.

Na zakończeniu programu artystycznego wystąpił zespół „Małe Kino", który w lirycznym nastroju zamknął całość tegorocznego przeglądu.

Przegląd Potraw Regionalnych – Święto Łasucha - był efektem projektu realizowanego z „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie." Projekt nosił tytuł: „Popularyzacja i promocja tradycji kulinarnych regionu poprzez organizację II Przeglądu Potraw Regionalnych Święto Łasucha" - organizacja kolejnej edycji plenerowej imprezy kulturalnej oraz wydanie publikacji.". Opracowany został przez GCKPT Radziechowy - Wieprz i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" – Mały Projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Źródło: Żywiec Media, tekst, foto: Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz, M. Husar

Czytany 2058 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY