piątek, 6 grudnia 2019
Imieniny: Mikołaja, Jeremiego
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
Hotel Zywiecki
23.10.2015

Od Dudka się zaczęło !

Dodał: RED.

Pierwszy w Polsce maraton górski zorganizował Edward Dudek w Radziechowach 23 lipca 1994 roku.

Organizatorem i pomysłodawcą był Prezes RKB "BACA" Radziechowy Edward Dudek wraz z małżonka Ewą Olimpijka z Insbrucka. Górski Maraton 45 – lecia LZS Radziechowy, wraz głównymi uroczystościami 75 lecia PKOL-u i 75 lecia PZLA, odbył się pod patronatem Beskidzkiego Komitetu Olimpijskiego ze startem i meta obok Domu Ludowego w Radziechowach.

Gośćmi honorowymi byli mistrz olimpijski z Tokio, w boksie Marian Kasprzyk, oraz wiceprezes Beskidzkiego Komitetu Olimpijskiego Bogusław Dubiel. Zanim nastąpił start tego maratonu, musiało się wiele wydarzyć. Od kilku lat Edek jeździł po Europie i Polsce i obserwował biegi górskie na różnych dystansach. W Europie zachodniej bardzo modne były już biegi górskie na dystansie maratonu, czy dłuższym. Zawodnicy chcieli się sprawdzić nie tylko na klasycznym maratońskim dystansie, na atestowanej trasie, ale sprawdzić swój organizm w warunkach bardziej ekstremalnych. Po treningach na Beskidzkich szlakach, w końcu Dudek po zmierzeniu się i zapoznaniu z pobliskimi szczytami, wytyczył pierwszą w Polsce trasę górskiego maratonu. Teraz tylko należało znaleźć sponsorów i wybrać odpowiedni termin zawodów. Rok 1994 to rok jubileuszy 75 – lecie obchodzi Polski Komitet Olimpijski, również przed 75 laty został powołany Polski Związek Lekkiej Atletyki, a przed 45 laty rozpoczął działalność Ludowy Zespół Sportowy w Radziechowach. Termin uroczystości jaką wybrał Komitet Organizacyjny 45 – lecia LZS Radziechowy, jak na maraton nie był za bardzo trafny. Ale z drugiej strony lato i wspaniała pogoda, sprzyja uroczystością pikniku i zabaw na świeżym powietrzu. Dzięki temu zawodników mogło dopingować więcej kibiców, wszak w tamtych czasach biegi nie były jeszcze tak bardzo rozpropagowane. Organizacja była wspaniała, jak zawsze. Tylu honorowych gości, ilu zjechało się do Radziechów nie pamiętali najstarsi mieszkańcy wsi.

Kiedy wysiadł z samochodu mistrz olimpijski Marian Kasprzyk, kibice których nie brakowało na starcie koło Domu Ludowego odśpiewało mu "Sto lat". Policzono, że prezesów różnych związków sportowych zjechało się około 15. - Tylko cześć i pokłon komandorowi imprezy Edwardowi Dudkowi – powiedział po biegu Bogdan Dubiel !

Głównym organizatorem maratonu był Rodzinny Klub Biegacza "Baca" Radziechowy pod przewodnictwem 40 - letniego prezesa Edwarda Dudka, mieszkańca tej wsi, znanego sportowca, a obecnie komandora i uczestnika biegów, wraz z małżonką Ewą – byłą reprezentantką Polski w jeździe szybkiej na lodzie. Dzięki ich inicjatywie odbyło się już 6 corocznych edycji Pucharów Lato – Zima tj. biegów długich ( 5 i 15 km ) w maju i narciarskich w styczniu ( 10 i 20 km ) popularnych jako EKO – Biegi – Dudka, czy biegów rodzinnych.

Po 21 latach od tamtego historycznego wydarzenia Radziechowy w tym roku znów są organizatorem po raz pierwszy w PolsceMistrzostw Polski w Maratonie Górskim Nordic Walking.Dotychczas podczas Maratonu Beskidów bo taką obecnie nosi nazwę, zawody te na maratońskiej trasie rozgrywane były jako Rajd Nordic Walking na dystansie 42,195 km. W tym roku impreza rangi mistrzowskiej pod Patronatem Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking i Sponsora Hotel Zacisze z Ciśca. Na tej górskiej trasie z Radziechów przez Twardorzeczkę, Ostre, przepiękną Dolinę Zimnika, Skrzyczne 1257 m n.p.m. Kościelec i powrót tą samą trasą do Radziechów, następnie wspaniałą drogą Golgoty Beskidów ze szczytem Matyska 610 m n.p.m. i meta przy Domu Ludowym. Dla mniej zaawansowanych wytyczyliśmy krótsza trasę 17 km jednak przy jej wytyczaniu nie ominęliśmy najwspanialszego dzieła naszej gminy jakim jest unikatowa Droga Krzyżowa na Matyskę. Nad prawidłowa techniką marszu czuwać będą sędziowie PSNW, start ze stadionu GKS nastapi o godzinie 8:00 wspólnie dla obu tych grup. Biuro zawodów będzie czynne w domku klubowym GKS od godziny 6:00. Natomiast start już rozgrywanego po raz VIII Maratonu Beskidy nastąpi punktualnie o godzinie 10:00. Aktualnie na listach startowych mamy zgłoszenia z 8 państw, nawet tak odległych jak Canada, wśród których mamy mistrzów świata i Europy, w Radziechowach nie zabraknie też znanych w całej Europie Spartathloczyków ( marzenie każdego ultrasa bieg z Aten do Sparty 246 km, który jako pierwszy Polak pokonał w 1995 roku Radziechowianin Edward Dudek i to na wspaniałym czwartym miejscu). Start tych imprez w Radziechowach obok Urzędu Gminy ze stadionu GKS 7 listopada 2015 r. Na listach startowych mamy ponad 500 uczestników. Dla uczestników tego sportowego święta przygotowaliśmy piękne okolicznościowe medale , koszulki, dyplomy i pamiątki. A wszystkich naszych zawodników nakarmi szef kuchni Hotelu Zimnik. Tradycyjnie oprócz pucharów Zakłady Mięsne w Żywcu przygotowują ponad metrowe kiełbasy specjalnie produkowane na t imprezę. A więc do zobaczenia na starcie i trasie tego wspaniałego wydarzenia, zawodników zapraszamy na start a kibiców i sympatyków o gorący doping.

 Źródło: UG Radziechowy-Wieprz

 

Czytany 1791 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY