czwartek, 27 lutego 2020
Imieniny: Auksencji, Gabriela
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
Hotel Zywiecki
04.02.2014

Bo takigo rajdu nie nojdziecie nika, coby były narty, taniec i muzyka [aktualizacja]

Dodał: RED.

Trwają ostatnie przygotowania do kolejnego, już 22. Międzynarodowego Narciarskiego Rajdu Chłopskiego w gminie Rajcza, który w tym roku został podzielony na dwa etapy. Pierwsza część imprezy odbędzie się w drugi weekend lutego (od 7 do 9.02) a druga części Rajdu Chłopskiego w kolejny weekend (od 15 do 16 lutego).

*Aktualizacja

W związku z wysokimi - jak na zimę - temperaturami oraz z brakiem śniegu, organizatorzy 22. Międzynarodowego Narciarskiego Rajdu Chłopskiego 2014 zdecydowali się przenieść na inny termin biegi narciarskie na dystansach 3 km i 5 km, jakie planowano przeprowadzić w najbliższą niedzielę (9 lutego) w Rycerce Górnej Kolonii. Zmagania odbędą się w przyszły weekend (od 15 do 16 lutego) w Zwardoniu, gdzie przeprowadzony ma zostać także międzynarodowy bieg narciarski „Beskidy bez granic".

- Z poniedziałku na wtorek przez całą noc naśnieżaliśmy stok z wyciągiem „Na Complu" w centrum Rajczy, gdzie chcemy przeprowadzić pozostałe zimowe konkurencje zaplanowane na najbliższy weekend - tłumaczy Kazimierz z Fujak, wójt gminy Rajcza.

Nie odbędzie się też przewidziany na piątek Festiwal Rzeźb Śnieżnych. Natomiast dla wszystkich uczestników z gminy Rajcza, innych części  Żywiecczyzny oraz przyjezdnych gości, przygotowano wiele dodatkowych atrakcji.

- Program imprezy jest tak bogaty i różnorodny, że każdy powinien znaleźć w nim coś dla siebie - przekonuje wójt Fujak.

W piątek o godz 14:00 w rajczańskim Centrum Kultury wystartują m.in. otwarte warsztaty plastyczne „Rajd Chłopski w Moich Oczach" dla młodych mieszkańców gminy Rajcza oraz przyjezdnych gości, a także regionalne warsztaty bibułkarskie. Największą sportową atrakcją soboty będzie Otwarty Zimowy Bieg „Wilcze Gronie" rozgrywany aż na dystansie około 15 km, który wystartuje o godz. 11:00 z rajczańskiego parku.

- Uczestnicy tych zmagań nie potrzebują nart, ponieważ biegną po górach na piechotę, więc do przeprowadzenia tej rywalizacji nie potrzeba nam śniegu - wyjaśnia Marek Brałkowski, komandor Rajdu Chłopskiego.

Do tej pory zgłosiło się na niego już blisko pół tysiąca zawodników z całej Polski, ale wciąż można się jeszcze zapisywać poprzez stronę internetową: www.wilczegronie.pl.

W sobotę w rajczańskiej hali sportowej odbędą się z kolei Przygraniczne Targi Turystyczne, w których zaprezentują się polscy, słowaccy i czescy twórcy ludowi, firmy turystyczne, a także samorządy lokalne. Ulicami górskiej miejscowości przejdzie natomiast barwny, roztańczony oraz rozśpiewany korowód z udziałem wszystkich uczestników, a więc narciarzy biegowych z czterech państw, wystawców z różnych regionów Polski, Słowacji oraz Czech, jak też dziadów, czyli przebierańców z grup obrzędowo-kolędniczych z powiatu żywieckiego.

Kolejną atrakcją będzie Piknik Rodzinny na stoku narciarskim w centrum miejscowości, w ramach którego przy kapeli regionalnej przeprowadzony zostanie m.in. „Zjazd Na Byle Cym", konkursy, a także zabawy dla małych i dużych.

- Zapraszamy serdecznie dzieci, młodzież, dorosłych, ale też całe rodziny. Nikomu nie pozwolimy się nudzić - przekonuje Adam Miesiączek, kierownik Wydziału Promocji Urzędu Gminy w Rajczy.

Z kolei na niedzielę zaplanowano cykl wydarzeń sportowo-rekreacyjnych pod hasłem „Nie tylko dla chłopów - aktywna niedziela z Rajdem Chłopskim".

Od godz. 11:00 do 15:30 zapraszamy do nowej rajczańskiej hali sportowej na „Przygodę ze ścianką wspinaczkową", gdzie każdy będzie mógł spróbować swoich sił pod opieką wykwalifikowanych instruktorów. Od 12:00 do 17:00 będzie można przejechać się bryczką dookoła Rajczy. Ponadto od 13:00 do 16:00 będzie można wybrać się z dziećmi na wyciąg „Na Complu", który zostanie udostępniony do zjazdów na saneczkach. Dla najmłodszych przewidziano jeszcze zabawę z Wodnikiem, czyli maskotą żywieckich wodociągów. Około godz 14:00 w parku w Rajczy zaplanowano pokaz paintballa, po którym każdy będzie mógł spróbować swoich sił w strzelaniu do wyznaczonego celu. Nie zabraknie również Górskiego Rajdu Pieszego, występów artystycznych z udziałem zespołów góralskich z Żywiecczyzny i regionalnych grup muzycznych ze Słowacji. W niedzielę (9 lutego) gościnnie zaprezentują się również zespoły z innych regionów Polski. Wszystkie występy odbywać się będą w Centrum Kultury w Rajczy. Gwiazdą wieczoru będzie Zbigniew Wodecki z zespołem.

- Bardzo chętnie angażujemy się we współorganizację tego wydarzenia, ponieważ taka współpraca bardzo integruje mieszkańców po obu stronach granicy - przyznaje Andrea Šimurdová, starosta słowackiej gminy Skalité.

7 lutego 2014 /piątek/

14:00 – 16:00 – „Rajdowo - wesoło". Zapraszamy wszystkie dzieci na:
- otwarte warsztaty plastyczne „Rajd Chłopski w Moich Oczach" dla młodych mieszkańców gminy Rajcza oraz przyjezdnych gości
- regionalne warsztaty bibułkarskie
15:00 – 16:00 – Bieg na 2 km w ramach Drużynowego Bloku Sprawnościowego – wyciąg „Na Complu" w Rajczy
17:00 – 18:30 – Prezentacja na temat Worka Raczańskiego oraz Regionu Kysuce – Zespół Szkół w Rajczy
Około godz. 17:30 - po prezentacji Konkurs Wiedzy Krajoznawczej – Zespół Szkół w Rajczy
18:30 – 20:00 – Nauka tańca i śpiewu góralskiego z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca „Rajcusie". Integracja mieszkańców gminy Rajcza z uczestnikami Rajdu Chłopskiego – Zespół Szkół w Rajczy

8 lutego 2014 /sobota/

10:00 – Barwny korowód wokół centrum Rajczy z udziałem biegaczy narciarskich, mieszkańców gminy i Żywiecczyzny, przyjezdnych gości z różnych regionów Polski, Słowacji, Czech, a nawet Włoch, kapel regionalnych, a także dziadów z grupy kolędniczo-obrzędowej „Bałamuty" ze Zwardonia
10:30 – Uroczyste otwarcie imprezy – amfiteatr w Rajczy
11:00 – 14:00 – Transgraniczne Targi Ofert Turystycznych Małych i Średnich Firm branży
turystycznej oraz gmin biorących udział w Rajdzie – nowa hala sportowa Zespołu Szkół w
Rajczy
13:00 – 16:00 – Otwarty Piknik Rodzinny z trakcyjnymi nagrodami – wyciąg „Na Complu" w Rajczy (stok zostanie sztucznie naśnieżony)
Zapraszamy wszystkich na:
- „Zjazd Na Byle Cym". Liczymy, że podobnie jak w ubiegłym roku, także tym razem wszyscy startujący wykażą się niezwykłą fantazją. Zapraszamy wszystkich chętnych z nietypowymi, „kosmicznymi" pojazdami
- nauka jazdy konnej na koniach huculskich
- występ kapeli regionalnej „Zdrowie Korzenie", która zaprosi wszystkich gości do wspólnego tańca, m.in. „Polki Góralskiej". W ramach konkursu wybierzemy najlepiej tańczącą parę
- różne gry i zabawy
13:30 – 16:30 – Wszyscy chętni mieszkańcy gminy Rajcza, Żywiecczyzny oraz turyści bezpłatnie będą mieli okazję spróbować swoich sił w strzelaniu z karabinka laserowego
17:00 – 18:30 – Zimowy Piknik Turystyczny, konkurencja sprawnościowa – mini biathlon (bieg i strzelanie z karabinka laserowego) – wyciąg „Na Complu" w Rajczy
Po starcie drużyn rajdowych, każdy kto będzie miał narty i ochotę będzie mógł wystartować w mini biathlonie.

NA SPORTOWO - 8 lutego 2014 /sobota/

OTWARTY ZIMOWY BIEG „WILCZE GRONIE" O DŁUGOŚCI DO 15 KM
11:00 – start do biegu na ulicy Parkowej obok boiska Orlik
13:00 – 14:00 – meta obok wyciągu „Na Complu" w Rajczy
14:30 – 15:00 – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród – wyciąg „Na Complu"

IMPREZOWA RAJCZA - 8 lutego 2014 /sobota/ Sala w Centrum Kultury w Rajczy

18:00 – 24:00 - Zabawa taneczna z zespołami muzycznymi:
- „Choraj" z Chorzowa
- Macieja Wróblewskiego
- „The Klappers"

9 lutego 2014 /niedziela/

9:00 – 10:00 – Msza Święta w intencji wszystkich uczestników Rajdu Chłopskiego
Dzień turystyki górskiej w Rycerce - 9 lutego 2014 /niedziela/
11:00 – 12:00 – „Idziemy razem w góry". Zapraszamy na godz. 11:00 do Rycerek w Rycerce Górnej, skąd wszyscy chętni piechurzy wspólnie z przewodnikami mogą przejść szlak turystyczny na Przegibek. Powrót z gór zaplanowano około godz. 14:00 w Rycerce Górnej Kolonii (od godz. 10:15 do 11:00 z placu przy Szkole Podstawowej w Rajczy odjeżdżać będą bezpłatne autobusy do Rycerek, dla wszystkich chętnych, którzy chcą iść w góry) Poznaj z nami Worek Raczański!

Nie tylko dla chłopów – aktywna niedziela z Rajdem Chłopskim - 9 lutego 2014 /niedziela/

11:00 – 15:30 – „Przygoda ze ścianką wspinaczkową". Zapraszamy serdecznie do nowej rajczańskiej hali sportowej, gdzie pod opieką wykwalifikowanych instruktorów, każdy będzie mógł spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, która niedawno została oddana do użytku (prosimy o zabranie zamiennego obuwia sportowego)
12:00 – 17:00 – Przejazdy bryczką dookoła Rajczy
13:00 – 16:00 – Zjazdy na saneczkach dla najmłodszych i zabawa z Wodnikiem – maskotą żywieckich wodociągów – wyciąg „Na Complu" oraz park w Raczy
14:00 – 16:30 – pokaz paintballa, po którym każdy będzie mógł spróbować swoich sił w strzelaniu do wyznaczonego celu - park w Raczy

Wieczór bardzo kulturalny, bo w... Centrum Kultury w Rajczy - 9 lutego 2014 /niedziela/

16:00 – 16:30 – Wręczenie pucharów, dyplomów i nagród rzeczowych uczestnikom
16:30 – 17:20 – Kapela Podwórkowa „Tolka Gałązki" z Moszczenicy
17:20 – 18:00 – Regionalny Zespół „Račan" z Oščadnicy ze Słowacji
18:00 – 18:40 – Regionalny ZPiT „Ziemia Rajczańska" z Rajczy
19:00 – 20:00 – Zespół „Golden Hits" - przeboje z lat 80-tych
20:00 – 21:00 – Gwiazda wieczoru: Zbigniew Wodecki z zespołem
21:00 – Pokaz sztucznych ogni

Uwaga!
W ramach wspólnej akcji gminy Rajcza i Kolei Śląskich, każda osoba, która w sobotę (8 lutego) pomiędzy godz. 8:00, a 12:00 przyjedzie do Rajczy pociągiem - na podstawie okazanego biletu, otrzyma ciepły posiłek oraz upominek od organizatorów imprezy! Zapraszamy serdecznie.

Jeżeli spadnie śnieg, w kolejny weekend (od 15 do 16 lutego) w Zwardoniu przeprowadzimy drugą część Rajdu Chłopskiego pod hasłem „ Zimowy weekend w Zwardoniu". Wówczas planujemy przeprowadzić m.in. XII Otwarty Międzynarodowy Bieg Narciarski „Beskidy bez Granic" na dystansie około 20 km (pętla 5 km), biegi na 3 km dla dzieci do 16 lat oraz na 5 km dla amatorów, II Beskidzki Bieg Dziadowski, Retro Zjazd na Byle Cym", a także IV edycję Pucharu Zwardonia w narciarstwie alpejskim. O szczegółach dotyczących programu drugiego rajdowego weekendu, poinformujemy Państwa na profilu fb: https://www.facebook.com/rajdchlopskirajczaRajd

***

- Ruszyliśmy już z wytyczaniem tras, na których rozegrane zostaną biegi narciarskie na kilku różnych dystansach, liczących od 3 do 5 kilometrów - wyjaśnia Marek Brałkowski, komandor rajdu. Dodaje, że na starcie mają stanąć m.in. biegacze narciarscy z Polski, Czech, Słowacji oraz Austrii.

Największą sportową atrakcją soboty będzie jednak Otwarty Zimowy Bieg „Wilcze Gronie" rozgrywany aż na dystansie około 15 km, który wystartuje o godz. 11:00 spod boiska Orlik w rajczańskim parku. Spodziewamy się, że zawodnicy dotrą na metę przygotowaną na wyciągu „Na Comlu" pomiędzy godziną 13:00, a 14:00. Tam też nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Już w tej chwili na bieg po szczytach górskich zapisanych jest prawie pól tysiąca osób, ale wciąż można się jeszcze zapisywać poprzez stronę internetową:  www.wilczegronie.pl.

- Czekamy jeszcze tylko na intensywne opady śniegu. Jednak o świeżą dostawę białego puchu jesteśmy spokojni, bo według zapewnień synoptyków, początkiem lutego ma zawitać prawdziwa, ostra zima - uspokaja komandor Brałkowski.

Zmagania sportowe to jednak tylko część atrakcji, które przygotowują organizatorzy imprezy.

- Zaplanowaliśmy wiele atrakcji, zarówno dla zawodników, jak też naszych mieszkańców, gości z okolicy, a także turystów. Będzie coś dla ciała i ducha - zapewnia Adam Miesiączek, szef wydziału promocji Urzędu Gminy w Rajczy. Przekonuje ponadto, że program całego wydarzenia, w którym przez dwa weekendy rywalizacja sportowa przeplata się z dużą dawką kultury, turystyki, rekreacji i zabawy, jest tak przygotowywany, aby znalazło się w nim coś interesującego nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci oraz młodzieży.

- Dlatego też zapraszamy do nas całe rodziny. Warto przyjechać na cały weekend, bo na pewno nikt nie będzie się u nas nudzić - zaznacza kierownik Miesiączek.

Bardzo ciekawie zapowiadają się m.in. piątkowe atrakcje (7 lutego), m.in. Otwarty Festiwal Rzeźb Śnieżnych oraz nauka tańca i śpiewu góralskiego z zespołem regionalnym „Rajcusie", połączona z integracją młodych mieszkańców gminy Rajcza z przyjezdnymi uczestnikami rajdu.

W sobotę (8 lutego) w rajczańskiej hali sportowej odbędą się m.in. Przygraniczne Targi Turystyczne, w których zaprezentują się polscy, słowaccy i czescy twórcy ludowi, firmy turystyczne, a także samorządy lokalne. Ulicami górskiej miejscowości przejdzie natomiast barwny, roztańczony oraz rozśpiewany korowód z udziałem wszystkich uczestników, a więc narciarzy biegowych z czterech państw, wystawców z różnych regionów Polski, Słowacji oraz Czech, jak też dziadów, czyli przebierańców z grup obrzędowo - kolędniczych z powiatu żywieckiego.

Kolejną atrakcją będzie Piknik Rodzinny na stoku narciarskim w centrum miejscowości, w ramach którego przy kapeli regionalnej przeprowadzony zostanie m.in. „Zjazd Na Byle Cym", konkursy, lepienie największej rzeźby śnieżnej, a także zabawy dla małych i dużych. Nie zabraknie również Górskiego Rajdu Pieszego, występów artystycznych z udziałem zespołów góralskich z Żywiecczyzny i regionalnych grup muzycznych ze Słowacji.

W niedzielę (9 lutego) gościnnie zaprezentują się również zespoły z innych regionów Polski. Wszystkie występy odbywać się będą w Centrum Kultury w Rajczy. Gwiazdą wieczoru będzie Zbigniew Wodecki z zespołem. Oprócz tego przygotowano też otwartą, wieczorną zabawę przy ognisku, ze wspólnym śpiewaniem, jak też widowiskowy pokaz sztucznych ogni.

- Przez trzy dni w Rajczy i Rycerce Górnej Kolonii będzie bardzo dużo się działo. Jak zawsze ma być głośno oraz wesoło - mówi Kazimierz Fujak, wójt gminy Rajcza. Dodaje, że z roku na rok na rajdowy weekend przyjeżdża coraz więcej osób.

Bardzo dużo będzie się działo również podczas drugiej części Rajdu Chłopskiego, czyli w kolejny weekend (od 15 do 16 lutego). Wówczas organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji na terenie Zwardonia. W ramach dwudniowego cyklu imprez pod hasłem „Zimowy weekend w Zwardoniu", przeprowadzone zostaną m.in.: XII Otwarty Międzynarodowy Bieg Narciarski „Beskidy bez Granic" na dystansie ok. 20 km, otwarty bieg na 5 km, a także II Beskidzki Bieg Dziadowski z udziałem kolędników ze Zwardonia oraz innych części Żywiecczyzny. Przebierańcy znów założą więc narty biegowe i zmierzą się na trasie (w przypadku braku śniegu odbędzie się Sprint Dziadowski).

Oprócz tego przewidziano jeszcze Retro Zjazd na Byle Cym, zawody w narciarstwie zjazdowym o Puchar Zwardonia, a także Wieczór Kabaretowy.

Wszyscy goście, którzy przyjadą do Zwardonia w tym terminie, będą mogli aż w kilkunastu wskazanych punktach handlowo - usługowych (gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach, kawiarniach i restauracjach), skorzystać z upustów za noclegi oraz posiłki. To wszystko w ramach akcji „Zwardoń z rabatami". Za kilka dni na stornach internetowych: www.rajcza.com.pl, www.aktywnarajcza.pl, a także na fanpage: https://www.facebook.com/rajdchlopskirajcza opublikowana zostanie lista zwardońskich obiektów, gdzie taniej będzie można się przespać oraz punktów gastronomicznych, w których taniej będzie można zjeść.

Warto wiedzieć, że W ramach wspólnej akcji gminy Rajcza i Kolei Śląskich, każda osoba, która w sobotę (15 lutego) przyjedzie do Zwardonia pociągiem - na podstawie okazanego biletu otrzyma ciepły posiłek oraz upominek od organizatorów imprezy!

- Szczególnie zależy nam na tym, aby przyjechało do nas jak najwięcej mieszkańców województwa śląskiego, ale zapraszamy też oczywiście osoby z innych regionów Polski. Mamy dużą bazę noclegową, bo na naszym terenie są pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne, w których można się zatrzymać - twierdzi wójt Fujak.

Górale z Rajczy już od wielu lat powtarzają, że to jedyna tego typu impreza w Beskidach, a nawet w kraju.

- Bo takigo rajdu nie nojdziecie nika, coby były narty, taniec i muzyka - właśnie tym znanym powiedzeniem, które ma już swoją wieloletnią tradycję, zachęcają do aktywnego uczestnictwa w Międzynarodowym Narciarskim Rajdzie Chłopskim.

Wstęp na imprezę jest wolny.

Więcej informacji na: www.rajcza.com.pl, www.aktywnarajcza.pl, a także na facebookowym profilu: https://www.facebook.com/info.rajdchlopski oraz fanpage: https://www.facebook.com/rajdchlopskirajcza

Źródło, foto: BO Rajdu Chłopskiego

Czytany 2804 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY