czwartek, 27 lutego 2020
Imieniny: Auksencji, Gabriela
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
12.02.2014

W Rajczy biegali, grali i śpiewali oraz świetnie się bawili

Dodał: RED.

Blisko 1000 osób uczestniczyło w pierwszej części 46. Ogólnopolskiego oraz 22. Międzynarodowego Narciarskiego Rajdu Chłopskiego 2014, który od piątku (7 lutego) do niedzieli (9 lutego) odbywał się na terenie gminy Rajcza na Żywiecczyźnie.

– Bardzo cieszymy się, że mimo braku śniegu, prawie wszystkie zaplanowane punkty imprezy, udało się nam przeprowadzić – mówi Kazimierz Fujak, wójt gminy Rajcza.

Dodaje, że trzydniowy cykl różnych wydarzeń cieszył się ogromnym zainteresowaniem, zarówno wśród mieszkańców gminy Rajcza, Żywiecczyzny, województwa śląskiego, jak też przyjezdnych drużyn z różnych regionów Polski.

– Gościliśmy nie tylko samych sportowców, ale też całe rodziny, które przez całe trzy dni doskonale się u nas bawiły – zaznacza wójt Fujak.

Sportowa część również doskonale się udała, bo trochę śniegu udało się „sztucznie wyprodukować".

– Zimowe konkurencje bez żadnego problemu przeprowadziliśmy na „Wyciągu na Complu" w centrum Rajczy, który został sztucznie dośnieżony – tłumaczy Marek Brałkowski, komandor Rajdu Chłopskiego.

Podczas wszystkich zmagań czuć było ducha prawdziwej, sportowej rywalizacji.

– Niektórzy zawodnicy startujący w tegorocznym Rajdzie Chłopskim bardzo zaskoczyli nas swoją doskonałą kondycją – przyznaje komandor Brałkowski.

Bieg na 2 km w ramach drużynowego bloku sprawnościowego oraz minibiathlon wygrała drużyna UKS Sól I, drugie miejsce zajęła także ekipa UKS Sól I, natomiast na trzecim miejscu podium stanęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rajczy. Najlepszym zawodnikiem w biegu na 2 km okazał się Stanisław Bury ze SP w Rajczy, a w minibiathlonie niepokonany był Karol Matlak z Rycerki Górnej.

Trasę biegu górskiego „Wilcze Gronie" liczącą aż 15 km, z przewyższeniem 800 metrów, najszybciej pokonała Dominika Wiśniewska-Ulfik z klubu MD Montrail Team/SKB Kraśnik (czas: 01:18:38,18). Z kolei wśród panów najszybszy był Andrzej Długosz z klubu JM Demolex BJ - Rytro (czas: 01:05:22,50).

W Turystycznym Rajdzie Górskim, w ramach którego trzeba było dotrzeć do schroniska na Przegibku, wygrała drużyna GLKS Armaty ze Stoczka Łukowskiego. Na drugim miejscu uplasowali się Słowacy ze Skalitego, a na trzecim ekipa z rajczańskiej podstawówki.

Na starcie „Zjazdu na Byle Cym" stanęło blisko 30 osób z różnymi nietypowymi pojazdami, a w kilku przypadkach wręcz kosmicznymi wehikułami. Niektórzy zjeżdżali w drużynach, inni indywidualnie. Pierwsze pięć nagród zgarnęła ekipa z Brójec w województwie łódzkim. Nagrodę specjalną dla Doroty Zawiślak z Brójec, która odważyła się zjechać z naśnieżonego stoku w stroju kąpielowym, przyznała również delegacja z Włoch, z partnerskiej gminy Lambrugo.

Na Complu nie zabrakło też przedstawicieli innych przyjezdnych drużyn z różnych części Polski oraz młodych mieszkańców gminy Rajcza. Poza konkursem wystartowała też gmina Jeleśnia.

– W Zjeździe na Byle Cym chodziło przede wszystkim o oryginalny pomysł na przejazd, a także dobrą zabawę – podkreśla Adam Miesiączek, szef wydziału promocji Urzędu Gminy w Rajczy.

Trzydniowy cykl imprez podsumowały koncerty polskich i słowackich grup muzycznych w miejscowym Centrum Kultury. Gwiazdą wieczoru był Zbigniew Wodecki z zespołem, po którego występie był jeszcze pokaz sztucznych ogni.

To jednak nie koniec sportowych, rekreacyjnych i turystycznych emocji, ponieważ już w najbliższą niedzielę (16 lutego) odbędzie się IV edycja Pucharu Zwardonia w narciarstwie alpejskim.

Od godz. 8.30 do 9.30 w biurze zawodów przy ośrodku ZwardońSki (koło wyciągu „Mały Rachowiec") będą prowadzone zapisy dla wszystkich chętnych, którzy chcą wystartować w zmaganiach. Start przewidziano na godz. 10.00. Zapisy prowadzone są również poprzez specjalny formularz zamieszczony na stronie internetowej: www.zwardonski.pl. Wpisowe dla dorosłych wynosi 20 zł. W ramach wpisowego organizatorzy zapewniają dwa wjazdy na wyciągu, a także nagrody – puchary oraz dyplomy. Z opłat zwolnieni są natomiast uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich.

Natomiast Komitet Organizacyjny Rajdu Chłopskiego zdecydował o przełożeniu na inny termin wydarzeń sportowych zaplanowanych na najbliższą sobotę (15 lutego). Właśnie wtedy miały odbyć się miedzy innymi: XII Otwarty Międzynarodowy Bieg Narciarski „Beskidy bez Granic" na dystansie 20 km, II Beskidzki Bieg Dziadowski z udziałem kolędników ze Zwardonia i innych części Żywiecczyzny, Retro Zjazd na Byle Cym" oraz Wieczór Kabaretowy.

– Niestety wciąż mamy za mało śniegu, aby przeprowadzić biegi narciarskie – wyjaśnia Kazimierz Fujak, wójt gminy Rajcza.

Dlatego zmagania te odbędą się w innym terminie. Najprawdopodobniej rozegrane zostaną 2 marca (niedziela), ale termin ten nie został jeszcze ostatecznie potwierdzony, bo nie wiadomo, jakie będą warunki na trasie, ponieważ trudno stwierdzić, kiedy dokładnie będzie większy opad śniegu.

Organizatorzy o przełożonych rywalizacjach w narciarstwie biegowym i innych atrakcjach poinformują co najmniej z tygodniowym wyprzedzeniem na stronach internetowych: www.rajcza.com.pl, www.aktywnarajcza.pl, a także na fanpage Rajdu Chłopskiego: https://www.facebook.com/rajdchlopskirajcza

Źródło, foto: Biuro Organizacyjne Rajdu Chłopskiego

Czytany 2419 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY