czwartek, 27 lutego 2020
Imieniny: Auksencji, Gabriela
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
Hotel Zywiecki
11.08.2015

Zabawa dla Wawrzyńca

Dodał: RED.

Bieg Chudy Wawrzyniec, palenie wawrzyńcowej hudy, czy też dwudniowe święto gminy o nazwie Wawrzyńcowe Jarmarki to znak, że nadeszła pora na Dni Gminy Rajcza, które w tym roku wypadły niezwykle okazale.

O bladym świcie, o 4:00 nad ranem wystartował największy ultra maraton w Beskidach. Na starcie kilkuset zawodników, z czego blisko 200 ma zamiar ukończyć bieg na morderczym wręcz dystansie 80 kilometrów, na ciężkiej górskiej trasie, na dodatek z pełną świadomością, że w trakcie biegu trzeba będzie biec w temperaturze przekraczającej 35 stopni Celsjusza w cieniu. Chętnych jednak nie brakowało. Trasę 50 km najszybciej pokonał Litwin Grinus Gediminas (4:32:21), 80 km jako pierwszy przebiegł Piotr Bętkowski, któremu przebiegnięcie 80 kilometrów zajęło 8 godzin, 59 minut i 21 sekund. Warto zwrócić uwagę na fakt, że trzecia spośród wszystkich startujących była pierwsza z pań na mecie Ewa Mejer z Dobczyc z doskonałym wynikiem 9:14:29. Rywalizację na morderczym dystansie 80 km ukończyło 165 zawodników (ostatni po blisko 17 godzinach). 50 kilometrów pokonały 573 osoby.

A potem zabawa przeniosła się na plac przed Gminnym Centrum Kultury w Rajczy, gdzie jeszcze huczniej świętowano imieniny Wawrzyńca. Dlaczego akurat to on jest patronem tej miejscowości?

– To, że imprezy związane ze świętym Wawrzyńcem odbywają się akurat u nas nie jestżadnym przypadkiem. Mamy wspaniałą historię związaną z postacią tego męczennika. Pierwotny kościół w Rajczy, drewniany, pod wezwaniem św. Wawrzyńca, został wzniesiony zgodnie z wolą króla Jana Kazimierza już w 1674 r. staraniem ks. Wojciecha Symelliusa, plebana milowskiego oraz jezuity ks. Kazimierza Gałeckiego. Obecny kościół murowany wybudowany został na miejscu drewnianego w 1890 roku. Kult świętego Wawrzyńca jest u nas powszechny – mówi Kazimierz Fujak, wójt gminy Rajcza.

I w Rajczy bardzo świętowano. Były więc pokazy artystyczne, występy orkiestry dętej, magika Tomasza Kabisa, jako gwiazda sobotniego wieczoru wystąpił Gooral, który pokazał, że góralska muzyka może wspaniale łączyć się z nowoczesnością. A na finisz sobotniego wieczoru rozpalenie wielkiej wawrzyńcowej hudy, które przyciągnęło mnóstwo widzów.

W niedzielę było nie mniej ciekawie. Magiczne show dla dzieci, turniej piłkarski dla młodzieży, na scenie popisy dawali Darek Nowicki z zespołem ABC oraz gwiazda dico polo Maciej Siegieńczuk. Dopełnieniem dnia i całej imprez był wieczorny występ Tancerzy Ognia z Estrady Tyskiej, który w przepiękny sposób pokazywał panowanie człowieka nad żywiołem.

Źródło, foto: Materiały prasowe

Czytany 2091 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY