niedziela, 21 pażdziernika 2018
Imieniny: Urszuli, Hilarego
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
Hotel Zywiecki
12.11.2013

W gminie Świnna świętowano niepodległość oraz uroczystość św. Marcina

Dodał: RED.

11 listopada podwójnie świętowała Gmina Świnna na Żywiecczyźnie. Oprócz Dnia Niepodległości, świętowano uroczystość św. Marcina, jednego z patronów parafii w Świnnej. Nowością było poczęstowanie wiernych obecnych na patriotycznej Mszy Świętej rogalami marcińskimi.

Uroczystości patriotyczne rozpoczęły się w Gminie Świnna od Mszy Świętej w miejscowym kościele. W jej trakcie przypomniano postać św. Marcina, bohaterskiego biskupa, który jako jedyny w historii kościoła wysoki rangą duchowny potrafił ująć się w obronie heretyka. Przypomniano również wiele innych jego zasług. Nie mogło odbyć się bez nawiązania do obchodzonego w tym dniu Święta Niepodległości. Z ambony padło wiele ważnych pytań o współczesny patriotyzm. Zaskoczeniem była niespodzianka, jaką miejscowy proboszcz przygotował dla wiernych obecnych w kościele. Po mszy świętej, mogli poczęstować się prawdziwymi rogalami marcińskimi, tak doskonale znanymi w Poznaniu.

Po części kościelnej, rozpoczęły się uroczystości oficjalne przy Pomniku Ofiar I i II Wojny Światowej, który znajduje się przed Urzędem Gminy w Świnnej. W imieniu władz gminy Świnna, głos zabrał wójt Henryk Jurasz.

– Nie jest sztuką mówić o niepodległości, patriotyzmie czy wolności, zastanówmy się czy aby dobrze wykorzystujemy tą wolność, którą dała nam Niepodległa. Musimy pamiętać, że wolność czy niepodległość nie polega tylko na braniu i korzystaniu. To także obowiązek dla każdego z nas, obowiązek wobec państwa, przestrzeganie norm, zasad, tradycji i Konstytucji przez wszystkich – mówił Henryk Jurasz.

Finałem części oficjalnej było złożenie przez poczty sztandarowe kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary I i II wojny światowej. Na zakończenie w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się część artystyczna, w której program patriotyczny zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Pewli Małej.

Źródło, foto: Żywiec Media, M. Hujdus

Czytany 1937 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY