niedziela, 21 pażdziernika 2018
Imieniny: Urszuli, Hilarego
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
09.12.2013

Pro Ecclesia et Pontifice dla Józefa Madei z Trzebini

Dodał: RED.

Niedzielna suma 8 grudnia była dla parafian z Trzebini koło Żywca niezwykle wyjątkowa. Tego dnia, odbyła się uroczystość wręczenia krzyża Pro Ecclesia et Pontifice (pol. Dla Kościoła i Papieża) mieszkańcowi tej podżywieckiej miejscowości – panu Józefowi Madei. Józef Madeja przez całe swoje dorosłe życie był cieślą, był jednym z budowniczych dwóch kościołów parafialnych – w Żywcu-Sporyszu oraz w rodzinnej Trzebini.

Medal Pro Ecclesia et Pontifice został ustanowiony w 1848 roku przez papieża Leona XIII (w 50-rocznicę jego kapłaństwa), jest to najwyższe odznaczenie, jakie w kościele katolickim może otrzymać osoba świecka. Odznaczenia tego nie może otrzymać natomiast żaden duchowny.

– Pan Józef od zawsze jest człowiekiem skromnym, ale wielkiego serca i żyjącym z wielką miłością do Boga. To ostatni żyjący z budowniczych naszego kościoła w Trzebini, ale to nie jedyna świątynia przy której pracował, budował również kościół w Sporyszu. On za swoją pracę otrzymywał niewielkie wynagrodzenie, był jednak wybitnym fachowcem i tak naprawdę w tamtym czasie mógł wybrać wiele innych, znacznie lepszych, bardziej płatnych prac. Zwyciężyła miłość do Boga i umiłowanie swojej małej ojczyzny – powiedział podczas uroczystej homilii ks. prałat Stanisław Kuczek, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Trzebini. To właśnie on był inicjatorem przyznania odznaczenia dla Józefa Madei. Propozycję tę poparł biskup ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy. Za pośrednictwem nuncjatury apostolskiej, wniosek trafił do Watykanu, do papieża Franciszka. Z Watykanu do Trzebini przysłano potwierdzony certyfikatem oryginalności krzyż Pro Ecclesia et Pontifice dla Józefa Madei.

– To nie jest częste wyróżnienie. Taki krzyż ostatnio na Żywiecczyźnie otrzymał 7 lat temu organista z Gilowic, który obchodził 50-lecie swojej pracy. Krzyż ten jest symbolicznie przekazywany jednemu człowiekowi, ale tak naprawdę to wyraz uszanowania dla całej wspólnoty parafialnej, za jej zaangażowanie w życie Kościoła Katolickiego – przyznał prałat Stanisław Kuczek.

Uroczystą mszę świętą, podczas której wręczono Józefowi Madei krzyż Pro Ecclesia et Pontifice uświetnił m.in. występ działającej przy parafii Orkiestry Dętej. Uhonorowany odznaczeniem pan Józef, nie potrafił ukryć wielkiego wzruszenia.

Źródło, foto: Żywiec Media, M. Hujdus

Czytany 2093 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY