niedziela, 21 pażdziernika 2018
Imieniny: Urszuli, Hilarego
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
22.01.2014

Górale z gminy Świnna przyjęci przez Prymasa Polski

Dodał: RED.

Zespół Regionalny Hajduki z Pewli Ślemieńskiej powrócił w poniedziałek z Gniezna. Przez weekend górale z Żywiecczyzny śpiewali i grali góralskie pastorałki i kolędy w pierwszej stolicy Polski. Hajduki wraz z wójtem gminy Świnna Henrykiem Juraszem zostały zaproszone do Prymasa Polski ks. arcybiskupa Józefa Kowalczyka.

Wyjazdy do Gniezna stają się powoli tradycją Zespołu Regionalnego „Hajduki" z Pewli Ślemieńskiej. W tym roku, młodzi artyści pojechali do tego wielkopolskiego miasta po raz drugi. Skąd przyjaźń pomiędzy gminą Świnna, a pierwszą stolicą Polski? Proboszczem parafii bł. Michała Kozala jest ks. Krzysztof Stanula CSMA, który przez kilka lat był proboszczem parafii w Pewli Małej (gmina Świnna) i tak mocno zżył się z góralami, że odkąd pracuje w Wielkopolsce stara się promować kulturę beskidzką. W tym roku po raz pierwszy młodzi górale zostali przyjęci przez Prymasa Polski ks. abp. Józefa Kowalczyka. Prymas otrzymał od wójta gminy Świnna pamiątkowy drewniany krzyż, książkę „Historię Kultury Żywiecczyzny" autorstwa Tadeusza Trębacza oraz „Informator Gminy Świnna". Wspaniałym prezentem dla ks. Prymasa był bez wątpienia występ dzieci z Zespołu Regionalnego „Hajduki". Po jego zakończeniu, ksiądz prymas zwrócił się do młodzieży.

– To wy jesteście fragmentem pięknej kultury polskiej, tej najbardziej tradycyjnej i najbardziej wartościowej. Poprzez piękny śpiew, piękne stroje, wspaniałą muzykę pielęgnujecie to co w tradycji polskiej najpiękniejsze. Jestem z was dumny, ponieważ z godnością i szacunkiem zakładacie swój strój regionalny, nie wypierając się własnych korzeni, a wręcz przeciwnie bardzo mocno je pielęgnując – mówił abp. Józef Kowalczyk.

Na zakończenie spotkania z Prymasem Polski, dzieci otrzymały słodki poczęstunek oraz pamiątkę ze spotkania z metropolitą gnieźnieńskim. W spotkaniu oprócz prymasa, uczestniczył biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej ks. bp Krzysztof Wętkowski.

– Dla dzieci z zespołu spotkanie z tak ważnym hierarchą polskiego kościoła, to niezwykłe wydarzenie. Z pewnością zapamiętają je na bardzo długo. Cieszymy się, że ten występ tak bardzo spodobał się księdzu prymasowi, bo świadczy o tym, że systematyczna praca przynosi pożądane efekty i możemy być dumni z naszych młodych artystów – przyznał wójt gminy Świnna Henryk Jurasz.

W niedzielę dzieci i młodzież z Pewli Ślemieńskiej wystąpili podczas czterech mszy świętych, które zgromadziły w kaplicy bł. Michała Kozala tłumy wiernych.

Źródło, foto: Żywiec Media

Czytany 1922 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY