niedziela, 21 pażdziernika 2018
Imieniny: Urszuli, Hilarego
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
11.02.2014

Światowy Dzień Chorych obchodzono w Trzebini

Dodał: RED.

11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Jest to chrześcijańskie święto, ustanowione 13 maja 1992 roku przez papieża Jana Pawła II. Z tej okazji, w poniedziałek odbyło się w Trzebini koło Żywca spotkanie z ludźmi chorymi i starszymi. Jego organizatorem był proboszcz miejscowej parafii pw. Matki Bożej Różańcowej, ks. prałat Stanisław Kuczek.

Obchody Światowego Dnia Chorych zainaugurowano uroczystą Mszą Świętą w miejscowym kościele. Po niej odbyło się spotkanie z seniorami w Domu Ludowym w Trzebini. Na zaproszenie trzebińskiego proboszcza odpowiedziało kilkudziesięciu starszych mieszkańców tej miejscowości w gminie Świnna. Przybyli również wójt gminy Świnna Henryk Jurasz oraz poseł na Sejm RP Małgorzata Pępek.

– To już nasze kolejne spotkanie z osobami starszymi. Wszystko rozpoczęło się już ponad 10 lat temu. Zazwyczaj robiliśmy je jednak w lecie. W tym roku po raz pierwszy, postanowiłem nawiązać do ustanowionego przez Jana Pawła II Światowego Dnia Chorych obchodzonego przy okazji wspomnienia przez kościół objawienia Maryi w Lourdes. Ten rok jest szczególny, bo przecież w kwietniu Jan Paweł II zostanie świętym i uczczenie ustanowionego przez niego Dnia Chorych znakomicie wpisuje się w to, jak nasza wspólnota parafialna zamierza świętować to wielkie dla świata wydarzenie – powiedział ks. Stanisław Kuczek.

Dla seniorów z Trzebini wystąpili uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trzebini, którzy zaprezentowali pokaz tańców (m.in. taniec góralski i taniec towarzyski) oraz przygotowali program artystyczny poświęcony porom roku. Organizator spotkania, ks. Stanisław Kuczek został uhonorowany przez wójta gminy Świnna Henryka Jurasza listem gratulacyjnym z podziękowaniem za pracę i poświęcenie, jakie wkłada w pracę z osobami starszymi.

– Nie wiem, czy państwo zdają sobie sprawę z tego, że ksiądz prałat prócz tego, że pamięta o was, odwiedzając podczas kolędy czy uczestnicząc w sakramentach świętych, nie zapomina o was i waszych rodzinach na co dzień. Często zdarza się, że odbieram od niego telefony z informacją, że któraś z rodzin potrzebuje pomocy i wspólnie możemy ją okazać, co na ogół się dzieje – mówił podczas spotkania wójt gminy Świnna Henryk Jurasz.

– Bardzo dziękuję za te miłe słowa. Nie spodziewałem się aż tylu komplementów pod swoim adresem, ale przyjmuję je z pokorą. Chciałem jeszcze zauważyć, że niepostrzeżenie, organizując spotkania dla seniorów, sam stałem się seniorem, więc doskonale rozumiem wasze codzienne trudy i problemy – przyznał obchodzący w tym roku 75 urodziny kapłan.

Seniorzy coroczne spotkanie zwieńczyli wspólnym obiadem i wzniesieniem lampką szampana okolicznościowego toastu.

Źródło, foto: Żywiec Media

Czytany 2034 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY