niedziela, 21 pażdziernika 2018
Imieniny: Urszuli, Hilarego
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
Hotel Zywiecki
28.04.2014

Gmina Świnna uczci kanonizację 1 maja

Dodał: RED.

Nietypowo postanowiono uczcić kanonizację Jana Pawła II w gminie Świnna. Uroczystości związane z tym wielkim w dziejach Polski wydarzeniem odbędą się 1 maja. Będzie charytatywny bieg, widowisko muzyczne i msza święta dziękczynna. Zapraszają parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pewli Małej i Urząd Gminy w Świnnej.

Mini Maraton o Puchar Wójta Gminy Świnna ma już swoją12-letnią tradycję. W tym roku w związku z kanonizacją Jana Pawła II, postanowiono jednak zmienić jego formułę. Zawodnicy w kategorii Open pobiegną „beskidzką ścieżką Karola Wojtyły", zaś zwycięzcy we wszystkich kategoriach nagrodami podzielą się z najuboższymi dziećmi! Zawody odbędą się 1 maja.

Uczniowie szkół podstawowych będą mieli do pokonania 1200 metrów, uczniowie Gimnazjum 1800 metrów. Start o godzinie 10.00 z placu przy leśniczówce „Kiełabasów" w Pewli Małej. Wszyscy pozostali chętni będą mogli wystartować w biegu Open, którego start przewidziano na godzinę 9:00 sprzed Urzędu Gminy w Świnnej, następnie zawodnicy pobiegną 2-kilometrowym odcinkiem trasy do przysiółka Komarnik, skąd pozostałe 3 kilometry powiodą przez dukt leśny do leśniczówki „Kiełbasów". Właśnie w górskiej kaplicy w Kiełbasowie 1 maja 1978 roku modlił się kardynał Karol Wojtyła. Warto zwrócić uwagę na wyjątkowość tych dat – w tym samym 1978 kardynał Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową. 1 maja 2011 roku odbyła się z kolei jego beatyfikacja. Podkreślając zatem związki Papieża Polaka z gminą Świnna postanowiono uczcić kanonizację między innymi biegiem „Na beskidzkich ścieżkach Karola Wojtyła".

– Jan Paweł II uczył nas, że trzeba dzielić się tym, co mamy, dlatego będzie to bieg, w którym zwycięzcy nie pobiegną dla siebie, lecz dla innych. Wspaniałe nagrody, jak rowery czy sprzęt sportowy przekażą bardziej potrzebującym, sami zaś będą cieszyć się z pucharów, medali i dyplomów, bo przecież to nie nagrody powinny być najważniejsze w sportowej rywalizacji, lecz duch fair play i dobra zabawa. Myślę, że to będzie też dobra lekcja takiego zwykłego ludzkiego miłosierdzia – mówi Henryk Jurasz, wójt gminy Świnna.

Po biegu (o godz. 11.00) odbędzie się widowisko muzyczne „Santo Subito" , które za pomocą jedenastu utworów obrazuje drogę do świętości Sługi Bożego Jana Pawła II. Największym atutem dzieła jest to, że posługując się językiem współczesnej muzyki budzi wśród słuchających wielkie, niekłamane poruszenie. Epickie, wzruszające kompozycje, znakomite aranżacje i świetne wykonanie wokalne sprawiają, że Santo Subito na długo pozostaje w pamięci. W klimat każdego z utworów wprowadzają poetyckie introdukcje, które nie tylko nakreślają tematykę spektaklu ale i w połączeniu z muzyką tworzą niezwykły melanż dźwięków i emocji. Narracje spektaklu prowadzą trzy anioły Rafał, Michalina oraz Gabriela, które towarzyszyły Karolowi Wojtyle od narodzin po kres jego ziemskiej wędrówki. Pojawiają się cytaty i wspomnienia najważniejszych stacji życia Jana Pawła II. A na zakończenie obchodów odbędzie się uroczysta Msza Święta dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII w oprawie muzycznej orkiestry dętej i Gminnego Zespołu Regionalnego „Hajduki" (początek o 12.00).

Źródło, foto: Żywiec Media

Czytany 1893 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY