piątek, 6 grudnia 2019
Imieniny: Mikołaja, Jeremiego
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
07.08.2014

Gmina Świnna: straty idą w wiele milionów

Dodał: RED.

Gmina Świnna podczas ostatniej nawałnicy (31 lipca) ucierpiała najbardziej w powiecie żywieckim. Od kilku dni usuwane są skutki powodzi. Podano też do wojewody pierwsze szacunkowe dane odnośnie strat.

To było oberwanie chmury, które w ciągu kilkudziesięciu minut spowodowało prawdziwe spustoszenie. Na chwilę obecną, z danych posiadanych przez Gminę Świnna ucierpiało 130 gospodarstw, w których mieszka około 700 mieszkańców, w tym 50 dzieci. Ucierpiały też 3 obiekty administracji publicznej, w tym Zespół Szkolno-Przedszkolny i Gimnazjum w Świnnej. Bardzo uszkodzone są drogi – ocenia się, że do naprawy będzie 20 kilometrów gminnej sieci drogowej oraz 7 mostów. Łączna wartość strat w infrastrukturze to ok. 12 000 000 zł.

– Trzeba pamiętać, że ucierpiały bardzo umocnienia rzek i potoków, za które odpowiada Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Tu straty idą w kilkadziesiąt milionów. Nie policzone są jeszcze koszty akcji popowodziowej, które też na pewno będą spore. Występujemy do wojewody śląskiego z prośbą o pomoc finansową dla naszej gminy, bo te straty są olbrzymie i nie do udźwignięcia przez żadną gminę – mówi wójt gminy Świnna Henryk Jurasz.

Wielu mieszkańców pyta o pomoc i ewentualne odszkodowania oraz o to, jakie jeszcze będą podejmowane działania.

– O pomoc od państwa w kwocie 6 tysięcy złotych mogą ubiegać się jedynie te gospodarstwa, w których zalana została powierzchnia mieszkalna. Osobom najbardziej potrzebującym udzieliliśmy z kolei zapomóg z własnych środków. Osoby, którym zalało piwnice, ogródki, obejścia lub straciły inwentarz o odszkodowanie muszą z kolei zwrócić się do swoich ubezpieczycieli – dodaje Henryk Jurasz.

W miejscach, gdzie jest to potrzebne zostały podstawione kontenery i są na bieżąco wymieniane. Po opadnięciu wody najniebezpieczniejsze miejsca są sukcesywnie zabezpieczane. Powołane zostały dwie komisje; jedna do szacowania szkód wyrządzonych w częściach mieszkalnych budynków, a druga do szacowania szkód wyrządzonych w infrastrukturze.

– Chciałbym na ręce poszkodowanych złożyć wyrazy współczucia i pełnego zrozumienia ich sytuacji. Dołożymy wszelkich starań, by pomóc w ich trudnej sytuacji, choć nie da się wszystkiego od razu wykonać. Pragnę również podziękować wszystkim, którzy z poświęceniem życia i zdrowia, brali udział w akcji ratowniczej, gdy sytuacja była najtrudniejsza, szczególnie strażakom, na których zawsze można liczyć i niezrzeszonym grupom, którzy potrafili solidarnie i bezinteresownie sobie wzajemne pomagać – dodaje wójt gminy Świnna.

Źródło, foto: Żywiec Media

Czytany 2875 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY