niedziela, 29 marca 2020
Imieniny: Eustachego, Stefana
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
11.11.2015

Rusza budowa szpitala powiatowego w Żywcu

Dodał: RED.

Po czterech latach od podpisania umowy PPP między Powiatem Żywieckim, a InterHealth Canada Limited (we wrześniu 2011) na Polach Lisickich w Żywcu rozpoczęły się prace budowlane – budowa dróg dojazdowych, organizacja planu budowy, roboty fundamentowe pod budowę nowego szpitala powiatowego w Żywcu.  

     Przypomnijmy, że kluczowe dla tego dużego przedsięwzięcia umowy podpisane zostały kolejno: 29 lipca 2015 roku – Aneks do Umowy o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym między Powiatem Żywieckim, a InterHealth Canada Limited oraz 23 września 2015 roku – Umowa Bezpośrednia zawarta między Powiatem Żywieckim, Zespołem Opieki Zdrowotnej w Żywcu, FM BANK PBP S.A, FM Bank PBP S.A., InterHealth Canada Limited InterHealth Canada ŻYWIEC SP Z O.O., ICZ PROPERTIES SP. Z O.O., ICZ HEALTHCARE SP. Z O.O.

     W trakcie tych czterech lat Partner Prywatny intensywnie starał się o pozyskanie finansowania dla tego projektu. InterHealth Canada wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Żywcu prowadziło bardzo trudne negocjacje z NFZ oraz Ministerstwem Zdrowia, bezskutecznie zabiegając o wsparcie budowy szpitala ze strony instytucji rządowych, które od początku nie były przychylne dla realizacji tego projektu. Dzisiaj budowa szpitala stała się faktem m.in. dzięki wsparciu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i konsorcjum banków.  

     Szpital powiatowy w Żywcu jest pierwszym w kraju tak dużym przedsięwzięciem w sektorze zdrowia realizowanym w formule zintegrowanego Partnerstwa Publiczno - Prywatnego (PPP). Głównym inwestorem jest specjalizująca się w zarządzaniu międzynarodowymi projektami firma InterHealth Canada Limited, która podobne projekty w sektorze opieki zdrowotnej realizowała w Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Kuwejcie. Przewiduje się, iż wiele innych regionów w Polsce oraz samorządów w Europie Centralnej i środkowej będzie mogło wzorować się na zastosowanej w Żywcu formule PPP.

    Żywiecki szpital zostanie wybudowany na Polach Lisickich w Żywcu i będzie prowadzony oraz zarządzany przez InterHealth Canada do roku 2045, w którym to zostanie przekazany Starostwu Powiatowemu w Żywcu  zgodnie z warunkami umowy PPP. Realizowany projekt budowy nowej siedziby szpitala powiatowego w Żywcu w oparciu o Partnerstwo Publiczno-Prywatne zakłada, że Partner Prywatny InterHealth Canada ma obowiązek prowadzenia działalności medycznej w takim samym zakresie, jaki jest realizowany obecnie przez Zakład Opieki Zdrowotnej w Żywcu. Jednocześnie umowa PPP pozwala Partnerowi Prywatnemu na rozszerzenie zakresu usług.

    Budynek szpitala, zaprojektowany przez firmę architektoniczną N+ Parametric Design oraz firmę inżynieryjną Arup Engineers, będzie liczył cztery kondygnacje o powierzchni netto ok. 18 000 m² z możliwością rozbudowy. Szpital będzie składał się w pełni zintegrowanych oddziałów, oddziału ratunkowego, lądowiskiem dla helikopterów oraz zwiększoną liczbą przychodni. W sumie szpital został zaplanowany na 340 łóżek szpitalnych oraz 40 łóżek opieki długoterminowej.

      Budowa szpitala potrwa dwa lata. Głównym wykonawcą całego przedsięwzięcia jest hiszpańska firma Aldesa – polski oddział firmy Aldesa Construcciones.

      Inwestycja przyniesie wymierne korzyści dla społeczności lokalnej oraz zapewni dostęp do wysokiej klasy świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ. Nowy szpital powiatowy zapewni kompleksową opiekę zdrowotną w regionie, oferując całodobowy oddział ratunkowy, świadczenia ambulatoryjne, zabiegi planowe, programy profilaktyczne oraz najnowocześniejszą diagnostykę.

     Starostwo Powiatowe w Żywcu będzie monitorować jakość świadczonych usług zdrowotnych oraz wyników finansowych placówki zgodnie z kontraktowymi wskaźnikami  efektywności. Jednocześnie pacjenci będą proszeni o wystawienie oceny szpitalowi. Wyniki badań satysfakcji pacjentów będą miały konsekwencje finansowe dla inwestora, (jako jeden z kluczowych wskaźników efektywności).

Źródło: SP Żywiec

 

Kliknij na zdjęcie aby zobaczyć całą galerię.

Czytany 5153 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY