niedziela, 21 pażdziernika 2018
Imieniny: Urszuli, Hilarego
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
Hotel Zywiecki
13.11.2015

I Obóz Naukowy Humanistów

Dodał: RED.

Obóz Naukowy Humanistów to przedsięwzięcie realizowane pod patronatem I Liceum Ogólnokształcącego w Żywcu i wspierane finansowo przez Radę Rodziców. Pragniemy budzić pasje naukowe, otwierać horyzonty myślowe i pokazywać światu wagę troski o potrzeby, szczęście, godność i swobodny rozwój człowieka. 

„Życie danego człowieka ma sens wtedy i tylko wtedy kiedy albo istnieje cel, do którego on w tej chwili dąży, albo on tej chwili używa”( Jan Maria Bocheński ) – sentencję filozofa cytuje Paulina i żywiołowo komentuje - Kilka stron notatek i cytatów mówią same za siebie. Bez wątpienia niejednokrotnie będę do nich wracać.
Doskonale pamiętam urocze, małe i drewniane schronisko na Hali Rycerzowej, z którego ciepła tak bardzo się cieszyliśmy, zmarznięci i brudni od błota po górskiej wyprawie. Piliśmy pyszną gorącą czekoladę! W pamięci zapadły mi potężne drzewa, piękne widoki, a przede wszystkim tajemnicza mgła na szczycie, jak z filmu grozy. - opowiada Magdalena z klasy 2 h.
Recytacje wierszy, śpiew oraz inscenizacje przygotowane przez uczestników ONH rozpoczęły 19 października 2015 roku trzydniowe warsztaty naukowe w Soblówce. Profesor UJ Stanisław Gawliński wykłada o poezji polskiej po 1989 roku. Nietuzinkowe biografie Marcina Świetlickiego, Roberta Tekielego oraz Wojciecha Wencla ilustrowały problematykę poruszaną przez poetów. Rzeczowe, dygresyjne, ale także dyskursywne wywody profesora Gawlińskiego zawsze budzą emocje słuchaczy, którzy nieśmiało podejmują dyskusję, szukając kluczy interpretacyjnych i odkrywając znaczenia symboli i metafor, a także sensów ukrytych w intertekstualności. Trzeba być przygotowanym na wszystko, począwszy od pytań z historii literatury do ulewy na górskim szlaku – tak mówi z uśmiechem na twarzy jedna z uczestniczek OHN.
Po południu warsztaty prowadzi Jakub Marcjasz - dziennikarz z „Dziennika Zachodniego”. Ujmuje nas nie tylko fachową wiedzą, ale także skromnością. Niezwykle logicznie i przejrzyście objaśnia najważniejsze zagadnienia dotyczące zasad kompozycyjnych, którymi kieruje się współczesna prasa. Wykłada podstawowe reguły obowiązujące dziennikarza. Odkrywa znaczenia słów ze slangu prasowego, takich jak: „czołówka”, „szpunt” czy „ podwał”. Brakuje jednak czasu, aby bliżej zapoznać się z niezwykle interesującymi współczesnymi gatunkami multimedialnymi, np. interaktywnym reportażem.

We wtorek 20 października mgła za oknami nie może przeszkodzić jednak dzielnym humanistom w odkrywaniu świata, zwłaszcza, że podążamy za barwnie opowiadającym o przyrodzie, ekologii i góralach przewodnikiem - p. Grzegorzem Śleziakiem . Należy także wspomnieć, że pan był obdarzony ponadprzeciętnym poczuciem humoru. Można tu dodać komentarz jednej z uczestniczek: Cóż, nie był to czas zmarnowany.

Po południu ogrzaliśmy nasze dłonie przy ognisku i zjedliśmy przepyszną kiełbasę oraz pieczony chleb. Wieczorem - zgodnie z harmonogramem - oglądaliśmy film Krzysztofa Zanussiego „Serce na dłoni” ironicznie komentujący postmodernizm. Intrygująco-irytujący – tak ocenia Paulina.

21 października ma miejsce wykład z aksjologii dr Ewy Piechy-Kasprzyk. Wolność, sens życia, dobro i zło, godność człowieka – to podjęte przez humanistów tematy. Pani Ewa pozostawia nas z niedosytem, bo obudziła w nas pragnienie poznawania istotnych prawd. Rysujemy tzw. ”drzewo życia” - metaforyczno - symboliczny obraz wartości ważnych w naszym życiu. Szczerze mówiąc, trochę wzruszyłam się, malując swoje życiowe drzewo. - mówi Magda.

Myślę, że warto było, ponieważ poznałam fantastycznych ludzi, których wcześniej jedynie z uśmiechem mijałam na korytarzu. Wdzięczna jestem za tę cudowną domową atmosferę panującą w ośrodku, ponieważ ona sprawiła, że tak naprawdę żadne z nas (uczestników ONH) nie chciało wracać do domu, a także do szarej rzeczywistości. Dziękuję, że mogłam brać udział w I ONH w LO Kopernik i mam nadzieję, że będzie powtórka za rok. – wyznaje Natalia.

Pragniemy jeszcze raz spotkać się z naszymi wykładowcami, aby uczyć się, rozwijać nasze pasje i poznawać człowieka. Jesteśmy humanistami.

Źródło: LO Kopernik

Czytany 1610 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY