piątek, 6 grudnia 2019
Imieniny: Mikołaja, Jeremiego
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
07.12.2015

Otwarcie spadku. I co dalej? - pisze mec. Mariusz Cichoń

Dodał: RED.

Mecenas Mariusz Cichoń

Z chwilą śmierci bliskiego dokonuje się otwarcie jego spadku. Bliscy zmarłego są powołani do spadku, który pozostał po zmarłym, jeżeli nie sporządził on testamentu. W przypadku sporządzenia testamentu, powołane do spadku są osoby wskazane przez zmarłego, czyli testatora.

Spadkobierca (dziedzic) może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się, że jest powołany do spadku. Brak oświadczenia spadkobiercy we wskazanym terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W tym zakresie nastąpiła z dniem 18.10 br. zmiana albowiem do tej daty niezłożenie oświadczenia powodowało iż przyjmowaliśmy spadek wprost, czyli bez ograniczenia odpowiedzialności za długi.

Istotne jest to, że nowe przepisy stosuje się do spadków otwartych po dniu 18.10.2015 r.

Z przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza wynika, że odpowiadamy za długi zmarłego tylko do wysokości stanu czynnego spadku, tj. tego co zmarły pozostawił po sobie „na plus”. Nie jest zatem tak, że spadkobierca nie odpowiada wcale za długi, które weszły w skład spadku; odpowiada ale tylko do ustalonego zakresu.

Powtórzmy, że przyjęcie spadku wprost, oznacza odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia, całym swoim majątkiem.

Spadkobierca, który spadek odrzuci traktowany jest jakby nie dożył otwarcia spadku.

Podstawa prawna: art. 924, 931, 941, 959, 1012, 1020 i 1031 Kodeksu cywilnego.

https://www.facebook.com/Kancelaria-Radcy-Prawnego-Mariusz-Grzegorz-Cicho%C5%84-1123674754314215/?fref=ts

 

 

 

 

 

Czytany 1800 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY