piątek, 6 grudnia 2019
Imieniny: Mikołaja, Jeremiego
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
16.12.2015

Konkursy plastyczny i literacki organizowane w ramach cyklu „Boże Narodzenie w Beskidach” rozstrzygnięte

Dodał: RED.

 

 

 

W dniu 18 grudnia 2015 r. o godz. 13.00 w Muzeum Miejskim w Żywcu, Dział Etnografii –odbędzie się rozstrzygnięcie konkursów plastycznego oraz literackiego organizowanych w ramach cyklu „Boże Narodzenie w Beskidach”.

Celem konkursu plastycznego było rozwinięcie  i poszerzenie wśród dzieci  i  młodzieży zainteresowań plastycznych, zachowanie tradycji bożonarodzeniowych oraz pozyskanie oryginalnych prac. Uczniowie biorący udział w konkursie najpierw wysłuchali krótkiego wykładu na temat zwyczajów i obrzędów świątecznych, a następnie pod okiem instruktorów samodzielnie wykonali prace konkursowe, których temat związany był ze świętami Bożego Narodzenia ze szczególnym ukierunkowaniem na zwyczaje i obrzędy towarzyszące świętom na Żywiecczyźnie, zainteresowanie rodzimą tradycją, a zwłaszcza podzielenie się  z innymi tradycją kultywowaną  w rodzinnym domu.

 

Celem konkursu literackiego, którego tegoroczne motto brzmiało:

Jest w moim Kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.

- Cyprian Kamil Norwid

 

było zainspirowanie dzieci i młodzieży do twórczości literackiej, podzielenie się osobistymi przemyśleniami i nadziejami związanymi ze Świętami Bożego Narodzenia oraz obudzenie zainteresowania ziemią rodzinną,  rodzimą tradycją, podzielenie się z innymi tradycjami kultywowanymi w domu rodzinnym. Zastanowienie się , na ile tradycja Świąt Bożego Narodzenia jest żywa i głęboka, czym różni się ona od innych tradycji, na czym polega jej odrębność. Dzięki tym przemyśleniom stwierdzenie, czym nasza tradycja broni się przed naleciałościami innych kultur.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Żywcu

 

 

 

Czytany 1797 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY