czwartek, 27 lutego 2020
Imieniny: Auksencji, Gabriela
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
18.04.2016

Co rowerzysta wiedzieć powinien… (część 1) - pisze mec. Mariusz Cichoń

Dodał: RED.

 

 

 

 

Sezon rowerowy w pełni. Wyjeżdżając na drogę warto pamiętać o kilkunastu istotnych przepisach dotyczących rowerzystów.

Rowerem jest pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h.

Drogą dla rowerów jest droga lub jej część przeznaczoną do ruchu rowerów, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi; droga dla rowerów jest oddzielona od innych dróg lub jezdni.

Pasem ruchu dla rowerów jest część jezdni przeznaczona do ruchu rowerów w jednym kierunku, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi.

Śluzą dla rowerów jest część jezdni na wlocie skrzyżowania na całej szerokości jezdni lub wybranego pasa ruchu przeznaczona do zatrzymania rowerów w celu zmiany kierunku jazdy lub ustąpienia pierwszeństwa, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi. W tym miejscu może sąsiadować przejście dla pieszych i ta śluza właśnie.

Przejazdem dla rowerzystów jest powierzchnia jezdni lub torowiska przeznaczona do przejeżdżania przez rowerzystów, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi.

Pamiętajmy, że piesi mogą korzystać z drogi dla rowerów tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

Kierujący rowerem jest obowiązany poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych.

Ważne jest, że osoba w wieku do 10 lat kierująca rowerem pod opieką osoby dorosłej jest traktowana jak pieszy a nie rowerzysta.

Ze względu na rozległość i doniosłość tematu, w kolejnych częściach przytoczę dalsze ważne przepisy dotyczące rowerzystów.

 

Podstawa prawna: art. 2, 11 ust. 4, 16 ust. 5 ustawy z dnia 20.7.1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t. j. z dnia 30.8.2012 r., Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 z póź. zm.).

 

Strona internetowa Kancelarii mec. Mariusza Cichonia

Mecenas Mariusz Cichoń na facebooku

 

 

 

 

Czytany 4093 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY