czwartek, 27 lutego 2020
Imieniny: Auksencji, Gabriela
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
06.05.2016

Na Żywiecczyźnie trwają przygotowania do uroczystych obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski

Dodał: RED.

Impreza rozpocznie się uroczystą mszą świętą odprawioną 21 maja w Konkatedrze pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny  w Żywcu, koncelebrowaną przez biskupów Polski i Czech. Po mszy świętej uczestnicy będą mogli wziąć udział w imprezie odbywającej się na dziedzińcu pomiędzy zamkami w Żywcu.

Można będzie zobaczyć inscenizację historyczną przygotowaną  przez Grupy Rekonstrukcyjne DRUZYNA POŁUDNIE i BIAŁOGRÓD przedstawiającą przybycie Dobrawy do Polski, chrzest Mieszka I oraz śmierć św. Wojciecha.

W Parku Habsburgów powstanie „średniowieczny obóz” w którym prezentowane będą stanowiska rzemieślnicze w tym garncarza, tkacza, kowala, skryby – iluminatora. Będzie można obejrzeć strzelanie z łuku, rzucanie oszczepem i toporem, prezentację uzbrojenia wojów piastowskich i rycerzy doby jagiellońskiej, a także pokaz walk i musztry wczesnośredniowiecznej. Zadbano również o atrakcje dla najmłodszych uczestników. Podczas imprezy przygotowane będzie także stanowisko do bicia okazjonalnych monet.

W kinie Janosik w Żywcu odbędzie się projekcja filmu przedstawiającego historię Polski, a na terenie Starego Zamku będzie można obejrzeć również ciekawą wystawę eksponatów muzealnych z okresu wczesnego średniowiecza.

Imprezą towarzyszącą będzie mający wieloletnią już tradycję Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w ramach którego odbędą się liczne spotkania  i prelekcje związane z tematyką Chrztu Polski oraz rocznicą pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Żywcu.

 

 

 

Czytany 3215 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY