czwartek, 27 czerwca 2019
Imieniny: Władysława, Maryli
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
Hotel Zywiecki
09.05.2016

Co rowerzysta wiedzieć powinien… (część 2) - pisze mec. Mariusz Cichoń

Dodał: RED.

Ostatnio przypomnieliśmy sobie podstawowe definicje ważne dla rowerzystów zamieszczone w ustawie Prawo o ruchu drogowy, natomiast dzisiaj przeanalizujemy przepisy związane z ruchem pojazdów, w tym rowerów.

Na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim kierujący rowerem może poruszać się środkiem pasa ruchu, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku.

Zjeżdżając z drogi dla rowerów na jezdnię lub pobocze jesteśmy włączającym się do ruchu obowiązanym zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu. Przez szczególną ostrożność musimy rozumieć ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie.

Kierując rowerem musimy pamiętać, że ciążą na nas te same zasady zachowania bezpiecznej jazdy, prędkości, hamowania i zmiany kierunku jazdy jak na innych uczestnikach ruchu. Rowerzysta może wyprzedzać inne niż rower pojazdy z ich prawej strony, jeżeli jadą powoli. Pojęcie powolnej jazdy nie zostało zdefiniowane, wydaje się że będzie to jazda znacznie wolniejsza od prędkości dopuszczalnej na danym odcinku w sytuacjach typowych.

Poruszając się w kolumnie, liczba rowerów nie może przekroczyć 15.

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z „drogi dla rowerów i pieszych”, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Pragnąc przewieźć dziecko w wieku do lat 7, musimy je umieścić w dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Jadąc na rowerze poruszamy się gęsiego, chyba że poruszanie się obok innego rowerzysty nie utrudni poruszania się innym uczestnikom ruchu i nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Kierując rowerem co najmniej jedną rękę zawsze musimy trzymać na kierownicy zaś nogi na pedałach. Wydaje się oczywistym, że podczas jazdy nie możemy czepiać się innych pojazdów.

Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych jeżeli opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, a także jeżeli warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni. Przez niebezpieczne warunki pogodowe rozumie ustawodawca przykładowo śnieg, silny wiatr, ulewę, gołoledź, gęstą mgłę. Poruszając się „chodnikiem lub drogą dla pieszych” musimy zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Podstawa prawna: art. 2 pkt 22, 16 ust. 7, 17, 24 ust. 12, 32 ust. 1 pkt 2, 33 ustawy z dnia 20.7.1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t. j. z dnia 30.8.2012 r., Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 z póź. zm.).

Kancelaria prawna mecenasa Mariusza Cichonia,

Facebook radcy prawnego Mariusza Cichonia

Czytany 2059 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY