środa, 1 kwietnia 2020
Imieniny: Grażyny, Hugona
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
23.05.2016

Co rowerzysta wiedzieć powinien… (część 3) - pisze mec. Mariusz Cichoń

Dodał: RED.

Oprócz przepisów regulujących nasze uczestnictwo w ruchu drogowym, równie istotne jest spełnianie przez rower warunków technicznych określonych przez Ministra Infrastruktury w rozporządzeniu.

Oczywiście nasz pojazd musi być bezpieczny dla nas i innych; nie może zakłócać spokoju, nie może wydzielać szkodliwych substancji; nie może niszczyć drogi i musi się dać obsługiwać przy równoczesnym uczestniczeniu w ruchu.

Pamiętamy, że rowerem jest pojazd o szerokości do 0,9 m. W rozporządzeniu Minister wskazał, że dodatkowo rower nie może być dłuższy niż 4 m (łącznie z przyczepą).

Rower powinien posiadać oświetlenie: z przodu co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej; z tyłu co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.

Jeżeli konstrukcja roweru uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu, wówczas dopuszczalne jest wyjątkowo wyposażenie roweru w kierunkowskazy

Światła pozycyjne oraz odblaskowe powinny być widoczne z odległości co najmniej 150 m, światła pozycyjne mogą być migające.

Elementy odblaskowe mogą być umieszczone na pedałach jeżeli są żółte i z przodu roweru jeżeli są białe. Dopuszcza się odblaskowy pierścień na bokach opon.

Istotne jest, że światła powinny być umieszczone nie wyżej niż 1,5 m i nie niżej niż 25 cm od powierzchni jezdni. Z tego wynika, że nieprawidłową praktyką jest umieszczanie przez rowerzystów lampek czołowych, które co prawda mają daleki zasięg lecz są za wysoko umieszczone, bo na czole rowerzysty.

Ponieważ rower nie musi być wyposażony w światła mijania, nie jest wymagane używanie od świtu do zmierzchu tych świateł ale w nocy musi być oświetlony światłami pozycyjnymi.

Kolejnym obowiązkowy wyposażeniem rowerów jest co najmniej jeden skutecznie działający hamulec i dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

 

 

Podstawa prawna: art. 51, 66 ust. 1 i 5 ustawy z dnia 20.7.1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t. j. z dnia 30.8.2012 r., Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 z póź. zm.); § 2, 53, 56 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31.12.2002 r. (t. j. Dz. U. z 30.1.2015 r., poz. 305 z póź. zm.).

 

Mecanas Mariusz Cichoń na facebooku

Strona internetowa radcy prawnego Mariusza Cichonia

 

 

 

Czytany 2404 razy

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY