środa, 1 kwietnia 2020
Imieniny: Grażyny, Hugona
Informuj
Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą się podzielić z nami, jakąś informacją, relacją, wydarzeniem.
Materiałów nie zamówionych Redakcja nie zwraca, a w przypadku ich publikacji zastrzega sobie prawo do dokonania adiustacji i zmian tytułów.
Nieczytelne znaki?Kliknij aby przeładować kod...
Wprowadż kod z obrazka:
Hotel Zywiecki

Zamek książęcy

Plac Zamkowy w Żywcu

Historia „Zamku żywieckiego" sięga około XV w.

Jego ogólny podział można sklasyfikować na „stary" i „nowy" Zamek w Żywcu

Na wstępie warto zaznaczyć, że Stary Zamek w Żywcu znajduje się na miejscu średniowiecznego zamku żywieckiego, który został zniszczony w 1477r. w wyniku akcji militarnej przeprowadzonej przez Króla Kazimierza Jagiellończyka przeciwko oddziałom Komorowskich herbu Korczak. To zdarzenie zostało dokładnie opisane w księgach Jana Długosza.

Następnie przebudowa nastąpiła w latach 1485-1500, a dalsza rozbudowa miała miejsce w1567r. Co warte uwagi była kontynuowana przez ród Komorowskich. Istotnym faktem jest to, że zbudowany został arkadowy renesansowy dziedziniec, który zachował się w swym pierwotnym układzie do dnia dzisiejszego. W ramach uzupełnienia od 2005r Stary zamek Żywiecki jest siedzibą Muzeum Miejskiego w Żywcu. Ponad to w muzeum można zobaczyć ekspozycję etnograficzną, stanowiącą uzupełnienie szlaku architektury drewnianej woj. Śląskiego.

Obecnie zabytek został gruntownie odnowiony dzięki czemu prezentuje się rewelacyjnie.

Nowy Zamek w Żywcu zamieszkuje na stałe Księżna Maria Krystyna Atelenburg (ur.8 grudnia1923, w Żywcu, jako Maria Krystyna Immaculata Elżbieta Renata Alicja Gabriela Habsburg-Lotaryńska)

Nowy Zamek w Żywcu jest zaliczany do Klasycystycznych pałaców , który został zaprojektowany z polecenia księcia Albrechta. Był on wielokrotnie przebudowywany i modernizowany. Z biegiem lat powstawały w nim nowe sale. W tym miejscu warto zwrócić szczególną uwagę na bardzo efektowną salę lustrzaną(ponieważ była wypełniona taflami lustrzanym) Ciekawostką jest również to, że o wystrój pałacu w dziedzinie sztuki malarskiej dbał m. in sam Wojciech Kossak. Słynna była też kolekcja sreber o wadze około 500 kg zgromadzona na zamku, wywieziona w czasie wojny przez Niemców.

Bardzo ważnym elementem infrastruktury jest szkoła, która działa w nim do dnia dzisiejszego.

Jej pełna nazwa brzmi następująco: Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych (ZSDiL) Aktualnie uczelnia rekrutuje uczniów na wybrane kierunki: Technik Leśnik, Technik Ochrony środowiska, Technik Informatyk, Technik Analityk. Technikum posiada dobrą renomę i zajmuje miejsce w czołówce uczelni Powiatu Żywieckiego.

Aktualnie prawdziwą ozdobą i wizytówką placu zamkowego jak i całego Żywca jest park w Żywcu, który stanowi miejsce dawnego ogrodu zamkowego o powierzchni około 26ha. Jego założenie miało miejsce na początku XVIIw. Początkowo inspiracje związane z infrastrukturą parku czerpano z włoskiego stylu, lecz już w pierwszej połowie XIXw. park o układzie geometrycznym został przekomponowany duchu angielskich założeń krajobrazowych.

W 2009r park przeszedł gruntowną rewitalizacje. Końcem 2011r tuż obok Nowego Zamku w Żywcu otwarty został park miniatur składający się z ponad 20 budowli związanych z rodami Komorowskich,Wielopolskich I Habsburgów.

Opracowanie: Krzysztof Kliś

Katalog firm i instytucji

  • Katalog firm
  • Instytucje publiczne
  • Dodaj do katalogu

NASI PARTNERZY